Algoritmi i CIES: Mbappe më i shtrenjti, sa poshtë Messi e Ronaldo

Tuesday, 08 Janar 2019 11:31

Postimi i parë javor i vitit 2019 i CIES, observatorit të njohur të futbollit, paraqet 100 lojtarët me vlerën më të madhe në treg sipas një algoritmi ekskluziv.

Kryeson listën 20-vjeçari francez Kylian Mbappé, kartoni I të cilit vlerësohet 218.5 milionë euro, i dyti është Harry Kane me 200.3 milionë, me anglezin që klasifikohet para Neymarit, që ka një vlerë 197.1 milionë euro.

Interesant fakti që Lionel Messi është i 7-ti në listë, me 171.2 milionë euro, ndërsa Cristiano Ronaldo i 19-ti me 127.2 milionë.

I vetmi futbollist shqiptar në listën e 100 futbollistëve me vlerën më të lartë është Granit Xhaka i Arsenalit, që vlerësohet 62.9 milionë euro.

Në mesin e 27 futbollistëve me një vlerë të llogaritur prej më shumë se 100 milionë euro, gjashtëmbëdhjetë prej tyre luajnë në Premier Ligë, pesë në La Liga, tre në Serie A, dy në Ligue 1 dhe një në Bundesliga. Njëmbëdhjetë vende kanë përfaqësues me një vlerë të llogaritur prej më shumë se 100 milionë euro: Brazili (6 lojtarë), Anglia (5), Franca (5), Argjentina (2), Portugali (2), Belgjika (2), Egjipti (1) Gjermania (1), Senegali (1), Uruguai (1) dhe Italia (1).

22222222222222222222222222222222222222222222222222222222222222

333333

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Hyjnë ilegalisht, kapen 2 shqiptarë në aeroportin e Berlinit

Aktualitet

Hyjnë ilegalisht, kapen 2 shqiptarë në aeroportin e Berlinit

Dy shqiptarë janë ndaluar në aeroportin e Berlinit në Gjermani pasi nuk kishin leje qëndrimi në këtë shtet, ndërsa bashkë me to janë arrestuar edhe një turk dhe një shtetas...

Meri paralajmëron: Dashuria dhe paratë, kjo shenjë horoskopi do marrë një lajm të mirë këtë javë

Aktualitet

Meri paralajmëron: Dashuria dhe paratë, kjo shenjë horoskopi do marrë një lajm të mirë këtë javë

Mërkuri është lidhur pozitivisht me Neptunin, por nga ana tjetër ndodhet në një katërkëndësh pak të vështirë me Jupiterin. Do kemi sukses ne pune dhe ne krijimtari. Do ishte mire te...

Ndalimi i prokurorit/ Denoncimi i prindërve të vajzës që u mor peng: I dhamë 1 mln Takut

Aktualitet

Ndalimi i prokurorit/ Denoncimi i prindërve të vajzës që u mor peng: I dhamë 1 mln Takut

Skënder Dalipi denoncoi publikisht në korrik të vitit të kaluar prokurorin Spartak Çoçoli. Ai deklaroi se i kishte dhënë 1 milion lekë të vjetra prokurorit që të ndikonte në favor të...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!