Liga e Kombeve: Dyfishohen shpërblimet, Shqipëria luan për 2.25 milionë euro

Premte, 12 October 2018 19:07

UEFA ka bërë të ditur se do të rrisë kontributet për edicionin aktual të UEFA Nations League që nisi në shtator. Ky modifikim do të sjellë një rritje prej 50% të pagesave të solidaritetit për 55 Federatat që marrin pjesë në kompeticion. Për Shqipërinë dhe Federatën Shqiptare të Futbollit do të ishte një minierë ari: 2,25 milionë euro inkasim mes kontributeve të solidaritetit dhe bonusve për fitimin e grupit, gjithnjë nëse kuqezinjtë arrijnë të fitojnë grupin e tyre C1.

FAZA E GRUPEVE

Faza grupeve – Kontributi Rritja Bëhet
Liga A €1.5m €750,000 €2.25m
Liga B €1m € 500,00 €1.5m
Liga C € 750,00 € 375,00 €1.125m
Liga D € 500,00 € 250,00 € 750,00

FITUESIT E GRUPEVE
Edhe fituesit e fazës së grupeve të Ligave A, B, C e D do të kenë benefite; cdo kombëtare që e mbyll në vendin e parë do të marrë një bonus prej 50% të pagesave.

Faza grupeve – kontributi fituesve Rritja Bëhet
Liga A €1.5m €750,000 €2.25m
Liga B €1m € 500,00 €1.5m
Liga C € 750,00 € 375,00 €1.125m
Liga D € 500,00 € 250,00 € 750,00

Maksimumi i kontributeve të solidaritetit e të bonusve shtesë për një skuadër të Ligës A, do të jetë 4,5 milionë euro; 3 milionë euro për një skuadër të Ligës B; 2,25 milionë euro për një të Ligës C e 1,5 milionë euro për një të Ligës D.

Katër skuadrat fituese të grupeve të Ligës A, në fund, do të përballen për fitoren e kupës UEFA Nations League në qershor 2019. Rritja në kontributet e solidaritetit për këto katër skuadra do të ndahen kështu:

Faza finale Rritja Bëhet
Fituesit €4.5m €1.5m €6m
Vendi i dytë €3.5m €1m €4.5m
Vendi i tretë €2.5m €1m €3.5m
Vendi i katërt €1.5m €1m €2.5m

Kjo do të thotë se kush fiton Nation League merr në total 10,5 milionë euro. Vendimi për të rritur kontributet e solidaritetit e bonusèt u mor nga Komiteti Ekzekutiv UEFA, ndërsa u ndihmua nga të ardhurat e përfituara nga UEFA EURO 2016 që ishin vënë mënjanë për investime të ardhshme.

 

Modifikuar më Premte, 12 October 2018 19:09

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Pollo: I pari i delegacionit në Bruksel, boçe e brekushe me Begot, Beçot e Rrajat

Politikë

Pollo: I pari i delegacionit në Bruksel, boçe e brekushe me Begot, Beçot e Rrajat

Debati për përfaqësimin me ministrin Taulant Balla si kryetar i delegacionit shqiptar të Stabilizim-Asociimit në PE pas dhjetëra akuzave që po shtohen ndaj tij për pengim të drejtësisë dhe bashkëpunim...

Miratohen sanksione të reja kundër përdorimit të armëve kimike

Globi

Miratohen sanksione të reja kundër përdorimit të armëve kimike

Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian kanë miratuar sanksione të reja, të cilat shënjestrojnë personat që përdorin armë kimike në gjithë botën. Vendimi i 15 tetorit, do t’i lejojë Bashkimit Evropian...

Shtohen lindjet me operacion

Aktualitet

Shtohen lindjet me operacion

Ndër 5 bebe një vjen në jetë me operacion dhe jo me lindje natyrale. Sipas statistikave, nga viti 2000 deri më sot, lindjet çezariane janë trefishuar në nivel global. Të...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!