Më thuaj sa vjeç je, të të them çfarë e shkakton rënien e flokëve tek ty

Tuesday, 04 September 2018 12:45

Ideja e rënies së flokëve, sidomos tek femrat është kaq e bezdisshme! Pavarësisht moshës, cila është ajo grua që nuk dëshiron flokë të shëndetshëm dhe me volum? Asnjëra! Humbja e rreth 100 fijeve flokë çdo ditë është normale. Por, nëse flokët tuaj po bien aq shumë, sa lënë një zonë boshe në skalpin e kokës atëherë është koha për të marrë ndihmë. Dhe ka ndihmë!

Humbja e flokëve tek femrat (FPHL), e quajtur alopecia androgjenetike, është shkaku më i mundshëm. Vija e parë e mbrojtjes zakonisht sipas mjekëve është një trajtim ditor me produkte me bazë minoxidili. Trajtime të tjera përfshijnë spironolaktone, finasteride, injeksione të plazmës dhe transplantimin e flokëve, etj. Megjithatë, faktori moshë është një tjetër arsye e fortë, ndaj sipas viteve që keni mbi supe, identifikoni shkakun e rënies së flokëve tuaj.

hair loss 

Jeni 30 vjeç

Shkak i mundshëm: Shtatzënia. Rreth gjysma e grave paslindjes thonë se kanë humbje masive të flokëve rreth dy ose tre muaj pas lindjes, thotë Lisa Ishii, MD, një eksperte e restaurimit të flokëve në Johns Hopkins Medicine në Baltimore. Gjatë shtatzënisë, një numër në rritje i folikulave të flokëve  zhvendoset në një cikël pushimi duke ndaluar rritjen. Një shkak tjetër mund të jetë një tiroide jo aktive, ndonëse zakonisht janë të pranishme simptoma të tjera, si kapsllëku dhe shtimi në peshë.

Trajtimi: Postpartum? Mos e nxisni atë. Por flokët tuaj duhet të rriten përsëri në plotësinë e saj normale. Nëse dyshoni se keni një problem me tiroidet, gjeni një endokrinolog për të trajtuar gjendjen tuaj.

Jeni 40 vjeç

Shkaku i mundshëm: Stresi psikologjik (vdekja e një të dashuri, divorci, ndryshimi i punës) ose stresi fizik (një operacion i madh). "Trupi juaj është duke ridrejtuar energjinë për të dhënë mbështetje shtesë për organet vitale të mbingarkuara, sesa për të rritur flokët tuaj", thotë Ishii. Ndalimi i kontrollit të lindjeve mund të shkaktojë humbje të përkohshme të flokëve në disa gra.

Trajtimi: Nëse humbja vjen nga stresi, do të duhet të presësh që flokët të fillojnë të mbushen përsëri (mos u shqetësoni, do ta bëni). Ndërkohë, mund të jetë e dobishme për të diskutuar shkakun e ankthit tuaj me një terapist  dhe konsideroni praktikimin e yoga-s dhe meditimit.

Midis moshës 50-60 vjeç

Shkaku i mundshëm: Alopecia e fibrozës frontale (FFA), një sëmundje e lidhur me inflamacionin e folikulës së flokëve. Është e rrallë, por në rritje, thotë Lynne Goldberg, MD, drejtor i klinikës së flokëve në Boston Medical Center.

Trajtimi: Nëse dyshoni në FFA, shkoni sa më shpejt tek një mjek: "Sa më herët që të trajtoni gjendjen me medikamentet anti-inflamatore aktuale dhe sistematike, aq më shumë flokë mund të kurseni", thotë Goldberg.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Rritet numri i aksidenteve në dhjetor, grupmosha 25-35 vjeç shkakton mbi 31% të tyre

Aktualitet

Rritet numri i aksidenteve në dhjetor, grupmosha 25-35 vjeç shkakton mbi 31% të tyre

Në vitin 2018 u numëruan 136 aksident rrugore me një rritje 3 për qind në raport me dhjetor 2017. Instituti i Statistikave raportoi të dhënat zyrtare për aksidentet rrugore ku...

Koha kur të gjithë lojtarët e kombëtares kuqezi u arrestuan dhe burgosën

Sport

Koha kur të gjithë lojtarët e kombëtares kuqezi u arrestuan dhe burgosën

30 maj 1990. Shqipëria përballej me Islandën, në ndeshjen e parë për kualifikueset e Europianit 1992. Ishte koha kur bota e futbollit po përjetonte edhe emocionet e fillimit të Kupës...

​Reagon Allegri pasi Ronaldo e humbi penalltinë

Sport

​Reagon Allegri pasi Ronaldo e humbi penalltinë

Trajneri italian i Juventusit, Massimiliano Allegri, nuk e ka konsideruar humbjes e penalltisë nga Cristiano Ronaldo ndonjë gjë të madhe, duke thënë se një gjë e tillë mund t’i ndodhë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!