Mësoni të mirat që sjell konsumi i patates

Saturday, 07 July 2018 19:27

Patatet në dukje të “pafajshme” mund të ushqejnë krizën e mbipeshës. 

Një dokumentar i ri i BBC synon të zbulojë ushqimet e rënda të karbohidrateve.

Ekspertët që marrin pjesë në program kanë zbuluar se ka gati 90g sheqer në një patate të vetme të pjekur – është ekuivalente me 19 kube sheqeri.

Ushqimet si bukë dhe makarona përmbajnë gjithashtu shumë sheqer, sepse trupat tanë kthejnë karbohidratet në glukozë.

Gjetjet kanë bërë që shkencëtarët të arrijnë në përfundimin se karbohidratet mund të nxisin normat e mbipeshës në Britani të Madhe.

“Pamja mund të jetë mashtrim’, tha eksperti Alison Barnes për BBC.

“Vetëm për shkak se një ushqim nuk duket i ëmbël, kjo nuk do të thotë se nuk do të lëshojë shumë sheqer në gjakun tuaj.

“Kur hani një artikull ushqimor, si një patate të zier, trupi juaj thyen niseshten në sheqer, që barazohet me 19 kube sheqeri” Një dokumentar i BBC One, shpjegon se në çfarë mënyre karbohidratet mund të kontribuojnë në fryrjen e barkut.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Haradinaj kërkon votën e Samoa-s për në organizatat ndërkombëtare

Bota Shqiptare

Haradinaj kërkon votën e Samoa-s për në organizatat ndërkombëtare

“Kosova është mirënjohëse që shteti i Samoa-s e njohu pavarësinë e vendi dhe tani vota e këtij shteti anëtare e OKB-së, është tejet e nevojshme, për fuqizimin ndërkombëtar të vendit”...

E rëndë/ Tragjedi në Lezhë, dy të rinj bien në pus dhe vdesin

Aktualitet

E rëndë/ Tragjedi në Lezhë, dy të rinj bien në pus dhe vdesin

Një tragjedi e vërtetë ka ndodhur në Lezhë sot paradite.  Dy të rinj kanë humbur jetën pasi janë zënë nga një masiv dheu në një pus. Ngjarja e rëndë ka ndodhur...

Lubonja përshëndet nismën e Bashës: Rama nuk qeveris dot pa oligarkët

Politikë

Lubonja përshëndet nismën e Bashës: Rama nuk qeveris dot pa oligarkët

Analisti Fatos Lubonja ka komentuar nismën e ndërmarrë nga Partia Demokratike për ‘Çlirimin e Ekonomisë’ nga krimi. Sipas Lubonjës, kjo lëvizje i duket pozitive, pasi është mënyra për t’i treguar kryeministrit...