Këto shenja paralajmërojnë se në mushkëritë tuaja po rriten qeliza kancerogjene

E Enjte, 14 June 2018 18:41

Kanceri i mushkërive është kanceri i dytë më i përhapur si tek meshkujt ashtu edhe femrat. 

Sipas të dhënave të The American Cancer Society ( Shoqatës Amerikane të Kancerit ) deri në fund të vitit rreth 224,390 raste të reja të kancerit të mushkërive do të diagnostikohen dhe do të ketë rreth 158,080 vdekje për shkak të kësaj sëmundjeje.

Ndërsa pirjen e duhanit rrit rrezikun e zhvillimit të kancerit të mushkërive, këto statistika përfshijnë edhe duhanpirësit dhe jo duhanpirësit.

Njohja e shenjave dhe simptomave të para është jetësore për ta kapur atë në kohë në mënyrë që të trajtohet sa më shpejt të jetë e mundur.
1. Kollë e vazhdueshme
2. Kollë jo e zakonshme
3. Vështirësi në frymëmarrje
4. Dhimbje gjoksi
5. Ndryshime në zërin tuaj
6. Humbje e pashpjegueshme e peshës
7. Dhimbje e kockave

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Shpërthimi në Vlorë, gruaja: Si e gjeta pakon lidhur me celular

Aktualitet

Shpërthimi në Vlorë, gruaja: Si e gjeta pakon lidhur me celular

Detaje të reja kanë dalë nga ngjarja e rëndë e mbrëmjes së kaluar në një banesë në lagjen Çole të Vlorës. News24 dhe BalkanWeb sjellin eskuzivisht pasojat e shpërthimit dhe...

Tirana mundet nga Laçi

Sport

Tirana mundet nga Laçi

Laçi ka mundur me lehtësi Tiranën me rezultatin 2-1. Kurbinasit kanë mbyllur takimin që pjesën e parë duke shënuar dy gola të shpejtë me anë të Shtubinës në minutën e 14’...

Itali, shqiptarëve u gjejnë vepra arti e objekte të çmuara

Bota Shqiptare

Itali, shqiptarëve u gjejnë vepra arti e objekte të çmuara

Dy shqiptarë me banim në provincën e Casertërs në Itali janë vënë në pranga nga Policia italiane me akuzën e grabitjes së disa banesave. Në banesat e tyre janë gjetur...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!