Deklaratë e fortë e Berishës: Nuk mund të bëhej Ministër i Jashtëm një person që ju shërben argatëve të Beogradit

Saturday, 12 Janar 2019 19:16

Ish-kryeministri Sali Berisha, në një intervistë për gazetaren Anduela Ndreu për televizionin ‘ALBSE’ , ka komentuar mosdekretimin e Genti Cakës, për postin e Ministrit të Jashtëm.

Ish-kryeministri Sali Berisha e ka cilësuar të drejtë dhe Kushtetues vendimin e metës për mosdekretimin e Cakës.

Sipas tij nuk mund të përfaqësojë kurrsesi diplomacinë shqiptare një person që i shërben Beogradit dhe flet pro ndryshimit të kufijve.

Pjesë nga intervista:

NDREU: Sapo ka nisur viti 2019 por kemi nje bilanc te vitit 2018 si nje vit protestash, por si e kemi pare ju këtë vit dhe rolin e opozitës?

BERISHA: 2018 në tërësi ishte një vit në rrafshin kombëtar tejet i rrezikshëm për shqiptarët. I rrezikshëm per shqiptarët sepse argatët e Beogradit në Prishtinë dhe në Tiranë nxorën në treg territore të Kosovës dhe morën në duart e tyre të zeza flamurin e Serbisë së madhe, flamur i cili është historikisht dhe aktualisht fund e krye antishqiptar. Këto përpjekje kulmuan me projektin e ndarjes së Kosovës në Veri dhe së fundi, ngjarja dramatike e emërimit të një çiraku të atij që rëndom konsiderohet sot si shefi i argatëve të Beogradit në Prishtinë, Baton Haxhiut, për ministër të jashtëm të Republikës së Shqipërisë. Kjo çoi në një përballje shumë të ashpër midis Presidentit të Republikës, i cili në këtë rast mbrojti ligjin..

NDREU: Pra për ju kjo që bëri Zoti Meta është një betejë ligjore apo...

BERISHA: Në të vërtetë zoti Meta e ka rikthyer atë me shkaqe ligjore të pakundërshtueshme. Por unë do thoja që dhe jashtë shkaqeve ligjore, një njëri i cili është shprehur qartë për ndryshimin e kufinjve të Kosovës nuk mund të ulej kurrë në karrigen e ministrit të Jashtëm të Shqipërisë. Ndaj dhe ky ishte një zhvillim pozitiv, ishte një goditje e rëndë e merituar që morën planet e Beogradit dhe të argatëve të tyre në Prishtinë dhe Tiranë për krijimin e Serbisë së Madhe në kurriz dhe në kundërshtim flagrant me interesat kombëtare të shqiptarëve.

Modifikuar më Saturday, 12 Janar 2019 20:04

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Hyjnë ilegalisht, kapen 2 shqiptarë në aeroportin e Berlinit

Aktualitet

Hyjnë ilegalisht, kapen 2 shqiptarë në aeroportin e Berlinit

Dy shqiptarë janë ndaluar në aeroportin e Berlinit në Gjermani pasi nuk kishin leje qëndrimi në këtë shtet, ndërsa bashkë me to janë arrestuar edhe një turk dhe një shtetas...

Meri paralajmëron: Dashuria dhe paratë, kjo shenjë horoskopi do marrë një lajm të mirë këtë javë

Aktualitet

Meri paralajmëron: Dashuria dhe paratë, kjo shenjë horoskopi do marrë një lajm të mirë këtë javë

Mërkuri është lidhur pozitivisht me Neptunin, por nga ana tjetër ndodhet në një katërkëndësh pak të vështirë me Jupiterin. Do kemi sukses ne pune dhe ne krijimtari. Do ishte mire te...

Ndalimi i prokurorit/ Denoncimi i prindërve të vajzës që u mor peng: I dhamë 1 mln Takut

Aktualitet

Ndalimi i prokurorit/ Denoncimi i prindërve të vajzës që u mor peng: I dhamë 1 mln Takut

Skënder Dalipi denoncoi publikisht në korrik të vitit të kaluar prokurorin Spartak Çoçoli. Ai deklaroi se i kishte dhënë 1 milion lekë të vjetra prokurorit që të ndikonte në favor të...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!