Kërkesa Presidentit/ Basha e paralajmëroi që mbrëmë: Hetim për Ramën dhe DSIK-në

Premte, 11 Janar 2019 14:47

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka bërë të ditur se opozita ka nisur punën për të hetuar në të gjitha, format dhe mënyrat, duke përfshirë dhe hetimin parlamentar, përgjegjësitë e DSIK-së, zëvendësministrit Caka, ministrit Bushati, kryeministrit Rama dhe Shërbimit informativ të shtetit, sa i takon, siç u shpreh kryedemokrati, dhunimit të ligjit për informacionin e klasifikuar sekret dhe pasojat që kjo ka për sigurinë kombëtare dhe sigurinë e NATO-s.

Vlen të theksohet se hetimin e DISK Basha e paralajmëroi që mbrëmë gjatë emisionit ‘Opinion”.

Basha tha se përgjegjësitë për dhunimin e ligjit për informacionin e klasifikuar e sekret kanë pasoja për sigurinë kombëtare dhe sigurinë e NATO-s.

Presidenti Meta ka kërkuar ngritjen e një komisioni hetimor ndaj DSIK-së për rastin Caka, ju do i bashkoni votat me LSI-në për ngritjen e këtij komisioni?

Basha: Nuk jam në dijeni të kërkesës së presidentit, por që prej publikimit dje të dekretit të Presidentit, ashtu siç bëra publike dhe në emisionin Opinion mbrëmë, kemi nisur punën për të hetuar në të gjitha format e mënyrat duke përfshirë dhe hetimin parlamentar, përgjegjësitë e DSIK-së, zv.ministrit Caka, ministrit Bushati, kryeministrit Rama dhe Shërbimit informativ të shtetit në dhunimin e ligjit për informacionin e klasifikuar sekret në Republikën e Shqipërisë dhe pasojat që kjo ka për sigurinë kombëtare dhe sigurinë e NATO-s

Pyetje: Pra do kërkoni ju një komision hetimor Zoti Basha?

Basha: Këtë që sapo ju thashë. Besoj isha i qartë? Faleminderit

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Meri paralajmëron: Dashuria dhe paratë, kjo shenjë horoskopi do marrë një lajm të mirë këtë javë

Aktualitet

Meri paralajmëron: Dashuria dhe paratë, kjo shenjë horoskopi do marrë një lajm të mirë këtë javë

Mërkuri është lidhur pozitivisht me Neptunin, por nga ana tjetër ndodhet në një katërkëndësh pak të vështirë me Jupiterin. Do kemi sukses ne pune dhe ne krijimtari. Do ishte mire te...

Ndalimi i prokurorit/ Denoncimi i prindërve të vajzës që u mor peng: I dhamë 1 mln Takut

Aktualitet

Ndalimi i prokurorit/ Denoncimi i prindërve të vajzës që u mor peng: I dhamë 1 mln Takut

Skënder Dalipi denoncoi publikisht në korrik të vitit të kaluar prokurorin Spartak Çoçoli. Ai deklaroi se i kishte dhënë 1 milion lekë të vjetra prokurorit që të ndikonte në favor të...

Mësoni në sa vende mund të lëvizni pa vizë me pasaportën shqiptare (FOTO)

Aktualitet

Mësoni në sa vende mund të lëvizni pa vizë me pasaportën shqiptare (FOTO)

Sipas renditjes së Indeksit të Pasaportave Henley për 2019, Shqipëria renditet në vendin e 50-të të vendeve, pasaportat e të cilëve e bëjnë më të lehtë udhëtimin. Me një pasaportë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!