Apeli i aktivistit: Ngrihuni se fëmijët tuaj po rrihen dhe po poshtërohen

Premte, 11 Janar 2019 13:55

Endri Shabani një aktivist i njohur i lëvizjeve civile, ka reaguar pas ngjarjes së pa precendent që ndodhi sot në fakultetet e Ekonomisë dhe të Drejtësisë, ku policia ndërhyri me dhunë për të ndërprerë protestën e studentëve.

Shabani i bën thirrje pedagogëve, dekanëve e rektorëve por mbi të gjitha prindërve, që  tu dalin zot studentëve që po dhunohen si të ishim në një shtet totalitar.

Reagimi i plotë i aktivistit Endri Shabani

Realisht si guxon ne mes te Evropes, ne 2019 te fusesh policet te rrahin studentet ne klasat e tyre?!

Ke vite qe i rreh protestuesit, djem, vajza, burra, e gra, ne rajone policie apo sheshe. Por sot guxove t’i rrahesh brenda universitetit, ne klasat e tyre.

A ka mbetur me me nje vend i shenjte ku ti nuk mund te guxosh te futesh me police?

Kjo mund te ndodh Korene e Veriut, ne Bangladeshin e viteve 70, ne regjimin e Gadafit apo te Enver Hoxhes. Por nuk mund te lejojme te ndodhe ne mes te Evropes.

Une refuzoj te pranoj si normale qe policia te rrahe studentet neper klasat e tyre, vetem sepse protestojne kunder ligjit tend, te cilin vete ti po e shkel me te dyja kembet duke futur policine.

Dhe une pyes:

A kane rektore keto universitete?

A kane me dekane keto fakultete?

A kane me pedagoge keto auditore?

A ka me Avokat Populli ne kete vend?

A ka President ky shtet?

A ka me deputete qe perfaqesojne popullin?

Dhe e fundit: A ka me prinder ne kete shoqeri?

Ku jeni?! Cfare po beni nderkohe qe femijet rrihen, fyhen the poshterohen nga police qe paguhen me parate tuaja?!

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Hyjnë ilegalisht, kapen 2 shqiptarë në aeroportin e Berlinit

Aktualitet

Hyjnë ilegalisht, kapen 2 shqiptarë në aeroportin e Berlinit

Dy shqiptarë janë ndaluar në aeroportin e Berlinit në Gjermani pasi nuk kishin leje qëndrimi në këtë shtet, ndërsa bashkë me to janë arrestuar edhe një turk dhe një shtetas...

Meri paralajmëron: Dashuria dhe paratë, kjo shenjë horoskopi do marrë një lajm të mirë këtë javë

Aktualitet

Meri paralajmëron: Dashuria dhe paratë, kjo shenjë horoskopi do marrë një lajm të mirë këtë javë

Mërkuri është lidhur pozitivisht me Neptunin, por nga ana tjetër ndodhet në një katërkëndësh pak të vështirë me Jupiterin. Do kemi sukses ne pune dhe ne krijimtari. Do ishte mire te...

Ndalimi i prokurorit/ Denoncimi i prindërve të vajzës që u mor peng: I dhamë 1 mln Takut

Aktualitet

Ndalimi i prokurorit/ Denoncimi i prindërve të vajzës që u mor peng: I dhamë 1 mln Takut

Skënder Dalipi denoncoi publikisht në korrik të vitit të kaluar prokurorin Spartak Çoçoli. Ai deklaroi se i kishte dhënë 1 milion lekë të vjetra prokurorit që të ndikonte në favor të...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!