Politika e Bashës për të rinjtë: Stazh me financim nga buxheti i shtetit për 10 mijë të sapo diplomuar çdo vit

Premte, 09 November 2018 19:25

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, bëri të ditur se një nga pikat kryesore të programit ekonomik të demokratëve, i hartuar në bashkëpunim me ekspertët e CDU-së, është i dedikuar për të rinjtë.

Basha tha se PD në pushtet do të ofrojë një stazh, të paguar nga buxheti i shtetit për 10 mijë të sapo diplomuar në vit. Sipas kreut të demokratëve, një skemë e tillë do të shërbejë për të ndërtuar një urë mes botës universitare dhe tregut të punës.

“Një nga kolonat tona kryesore të ofertës tonë për rininë, është trajnimi i dyfishtë profesional. Të cilin, në programin tonë ekonomik të hartuar me ndihmën e ekspertëve të CDU-së do ta gjeni në formën e një stazhi të ofruar fillimisht për 10 mijë të sapo diplomuar në vit dhe të subvencionuar nga buxheti i shtetit me qëllim që të ndërtojmë një urë mes botës universitare dhe tregut të punës”, u shpreh Basha gjatë tryezës së zhvilluar me praninë edhe të Dr. Martin Henze, kryetar i komisionit të Transportit në Këshillin Ekonomik të CDU.

Kujtojmë këtu që vetëm pak ditë më parë u publikuan të dhënat e një sondazhi ku tregonte për 79% të të rinjve shqiptarë të cilët duan të largohen nga vendi

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

“Lufta është paqe. Liria është skllavëri. Injoranca është fuqi”!

Kulturë

“Lufta është paqe. Liria është skllavëri. Injoranca është fuqi”!

Megjithëse George Orwell ka shkruar vetëm gjashtë romane, vepra e tij i ka dhënë një vend të merituar në majë të listave të shkrimtarëve më të mirë. Ndikimi i tij...

Rrugëtimi 100 vjeçar pas vdekjes, i Ismail Qemalit

Kulturë

Rrugëtimi 100 vjeçar pas vdekjes, i Ismail Qemalit

Në përkujtim të 100-vjetorit të vdekjes së Ismail Qemalit, Muzeu Historik Kombëtar do të organizojë një tryezë shkencore dhe do të hapë ekspozitën me titull “Rrugëtim – Ismail Qemali ndër...

George Clooney drejt divorcit? Bashkëshortja e tij ka marrë fëmijët dhe është larguar

Show-biz

George Clooney drejt divorcit? Bashkëshortja e tij ka marrë fëmijët dhe është larguar

Martesa e tyre katërvjeçare konsiderohet të jetë një nga më të qëndrushmet në showbiz. Por dje, raportet e bujshme pohuan se George dhe Amal Clooney janë në shkëmbinj. Martesa e tyre...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!