Politika e Bashës për të rinjtë: Stazh me financim nga buxheti i shtetit për 10 mijë të sapo diplomuar çdo vit

Premte, 09 November 2018 19:25

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, bëri të ditur se një nga pikat kryesore të programit ekonomik të demokratëve, i hartuar në bashkëpunim me ekspertët e CDU-së, është i dedikuar për të rinjtë.

Basha tha se PD në pushtet do të ofrojë një stazh, të paguar nga buxheti i shtetit për 10 mijë të sapo diplomuar në vit. Sipas kreut të demokratëve, një skemë e tillë do të shërbejë për të ndërtuar një urë mes botës universitare dhe tregut të punës.

“Një nga kolonat tona kryesore të ofertës tonë për rininë, është trajnimi i dyfishtë profesional. Të cilin, në programin tonë ekonomik të hartuar me ndihmën e ekspertëve të CDU-së do ta gjeni në formën e një stazhi të ofruar fillimisht për 10 mijë të sapo diplomuar në vit dhe të subvencionuar nga buxheti i shtetit me qëllim që të ndërtojmë një urë mes botës universitare dhe tregut të punës”, u shpreh Basha gjatë tryezës së zhvilluar me praninë edhe të Dr. Martin Henze, kryetar i komisionit të Transportit në Këshillin Ekonomik të CDU.

Kujtojmë këtu që vetëm pak ditë më parë u publikuan të dhënat e një sondazhi ku tregonte për 79% të të rinjve shqiptarë të cilët duan të largohen nga vendi

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Të martën përgatituni për ndryshimin drastik të motit në Shqipëri

Aktualitet

Të martën përgatituni për ndryshimin drastik të motit në Shqipëri

Teksa Shtetet e Bashkuara të Amerikës përballen me një dimër të parakohshëm, me reshjet të dendura dëbore që deri më tani ka shkaktuar të paktën 8 viktima, edhe Europa duket...

Penallti dhe Skocia e mbyll pjesën e parë me avantazhin e 2 golave

Sport

Penallti dhe Skocia e mbyll pjesën e parë me avantazhin e 2 golave

Skocia e ka mbyllur 2-0 përballjen në Loro Boriçi përballë Shqipërisë. Në minutën e 45’ ishte Fletcher ai i cili mposhti nga pika e bardhë e penalltisë portierin.

Kosova, sukses me 5 yje me Maltën

Sport

Kosova, sukses me 5 yje me Maltën

Përfaqësuesja kosovare e futbollit dominoi totalisht në transfertën e mbyllur 0-5 në Valeta kundër Maltës, në një ndeshje që i dha 3 pikë të rëndësishme në Ligën e Kombeve. Përballja në...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!