Shqipëria voton kudër SHBA, pro Kubës. Reagon ish-ministri i Jashtëm

Premte, 02 November 2018 10:03

Shqipëria duket se e ka bërë rrugë që të votojë kundër SHBA.

Ka qenë ish-ministri i Jashtëm, Tritan Shehu, i cili përmes një postimi në profili në Facebook, ka bërë me dije se Shqipëria ka votuar sërish kundër SHBA-së në OKB, këtë radhë për Kubën.

Reagimi i Tritan Shehut:

Përsëri votë kundër SHBA-së në Asamblenë e OKB-së nga përfaqësuesi shqiptarë, duke votuar "pro" Rezolutës së paraqitur nga Kuba për heqjen e sanksioneve amerikane ndaj saj. Ndërkaq paradoksalisht përfaqësuesi ynë "abstenon" për amendametet e paraqitura nga SHBA për këtë Rezolutë!

Në këto vitet e fundit ka një ndryshim të qëndrimit amerikan ndaj marëdhënieve me Kubën, ndaj të cilit ne nuk ka pse të kundërvihemi, pavarësisht se si veprojnë vende të tjera.

Në një diplomaci të mençur e jo “të detyruar" ka edhe mënyra të tjera votimi ose mosvotimi, për të shmangur ballafaqimin me aleatin tonë kryesor strategjik si shqiptarë.

Në fakt kjo tendence kundërvënie ndaj SHBA në OKB,  jo vetëm aty, për çështje sigurie shumë larg interesave e influencave tona, për të cilat ne duhet të ndjekim atë vend në mënyrën më paradoksale e të gabuar është bërë një rutinë në qëndrimet tona në ato organizma.

Gjykoj se kështu ne dëmtojmë interesat tona kombëtare dhe gradualisht krijojmë "të çara" në marrëdhëniet me atë vend thelbësor për ne e paqen në botë, gjë që minimalisht rrezikon të zbehë përkrahjen e çmuar amerikane ndaj çështjeve tona madhore.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Pësojmë katër gola, të "kuq" e zi

Sport

Pësojmë katër gola, të "kuq" e zi

Shqipëria është turpëruar në Shkodër nga Skocia, duke i mbyllur me turp ndeshjet e Ligës së Kombeve. 0-4 rezultati i takimit në “Loro Boriçi”, në një nga ndeshjet më të zeza...

Të martën përgatituni për ndryshimin drastik të motit në Shqipëri

Aktualitet

Të martën përgatituni për ndryshimin drastik të motit në Shqipëri

Teksa Shtetet e Bashkuara të Amerikës përballen me një dimër të parakohshëm, me reshjet të dendura dëbore që deri më tani ka shkaktuar të paktën 8 viktima, edhe Europa duket...

Penallti dhe Skocia e mbyll pjesën e parë me avantazhin e 2 golave

Sport

Penallti dhe Skocia e mbyll pjesën e parë me avantazhin e 2 golave

Skocia e ka mbyllur 2-0 përballjen në Loro Boriçi përballë Shqipërisë. Në minutën e 45’ ishte Fletcher ai i cili mposhti nga pika e bardhë e penalltisë portierin.

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!