Saimir Tahiri do kandidojë për Bashkinë e Tiranës

E mërkurë, 10 October 2018 19:55

Burime nga Partia Socialiste bëjnë të ditur se Saimir Tahiri i cili nuk ka ndonjë pozicion politik në këtë parti po kërkon të kandidojë si kryetar i Bashkisë së Tiranës. Tahiri njihet për qëndrimet e tij kundër kryetarit aktual të bashkisë, Erion Veliaj, i cili ka qenë i pëlqyeri i kryetarit të PS-së, Edi Rama. Fakti që Prokuroria e Ramës po e shpëton Tahirin nga burgimi më se i sigurt i tij, rrit edhe më shumë pretendimet e Tahirit për të kandiduar për bashkinë më të madhe të vendit. kjo bëhet edhe më kërkuese nga fakti se Tahirit nuk ka asnjë funksion. 3 vjet deri në mbarim të mandatit të kësaj shumice janë shumë për ish ministrin e Punëve të Brendshme. Në kërkesat e fshehta drejtuar Ramës, ky i fundit ende nuk ka një qëndrim mohues apo konfirmues ndaj Tahirit, por shihet që kryetari aktual i bashkisë, Veliaj, është në dijeni të një fakti të tillë dhe ka deklaruar se nuk do të rrijë duarlidhur. Pritet të shihet nëse Tahiri do ë rrisë trusninë ndaj Ramës apo do presë votimet formale. Mirëpo, i rritur ekonomikisht është edhe Veliaj. Të dy figurat e PS-së do përplasin brirët me gjithë fuqinë që i kanë dhënë zullumet e tyre në funksionet shtetërore. Një formësim më i qartë i kësaj situate varet nga një mbyllje e plotë e hetimeve ndaj Tahirit, gjë të cilën Rama ia ka premtuar me kohë ish ministrit më të përfolur të Punëve të Brendshme. 55news.al

Modifikuar më E Enjte, 11 October 2018 11:27

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Griezmann "djeg" Gjermaninë e Low-it, Gjibraltari bën sërish magji

Sport

Griezmann "djeg" Gjermaninë e Low-it, Gjibraltari bën sërish magji

Franca i është falur një superforme të Antoine Griezmann për të likujduar Gjermaninë dhe për të siguruar matematikisht vendin e parë në grupin 1 të League A. Në "Stade de France...

Aktualitet

Prap të shtëna me armë, këtë herë në Shkodër

Një person është kapur me armë në fshatin Oblikë të njësisë Ana e Malit në Shkodër. Shtetasi Blerim Beqiri u ndalua sepse pas një kontrolli të policisë në atë zonë...

Dy peshkopë kinezë ftojnë Papën në një vizitë historike

Globi

Dy peshkopë kinezë ftojnë Papën në një vizitë historike

Dy peshkopë katolikë kinezë për herë të parë pas një marrëveshjeje historike midis Pekinit dhe Selisë së Shenjtë, thanë të martën se kanë ftuar Papa Franceskun për një vizitë zyrtare. "Ndërsa...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!