Amerika kërkon ‘kokën’ e Tahirit dhe Shullazit: Hetojini!

Premte, 05 October 2018 17:04

Zv/ambasadorja amerikane në Tiranë Leyla Moses Ones ka deklaruar se duhet të vijojë hetimi ndaj Saimir Tahirit dhe Emiljano Shullazit dhe se SHBA mbështesin investigimin ndaj tyre.

Këto komente, zyrtarja e lartë e ambasadës amerikane i  bëri në ceremoninë e diplomimit të magjistratëve të rinj.

Ajo theksoi mbështetjen e SHBA-së për sundimin e ligjit

“Shumë prokurorë e gjyqtarë kanë ardhur para jush, ata mbanin po ashtu premtimin për paanshmëri dhe besim tek publiku. Disa prej tyre shërbyen me nder, por shume nga ana vunë në diskutim sistemin. Ata dështuan në misionin e tyre për sundimin e ligjit.Diçka që nuk do të ndryshojë është mbështetja e SHBA për sundimin e ligjit. Do të jemi kundër prokurorëve dhe gjyqtarëve dhe prokurorëve që bëhen të pasur përmes korrupsionin. Për të favorizuar të fortët apo për të shmangur ligjin ndaj vetë atyre. Për të favorizuar të fortët apo për të shmangur ligjin ndaj vetë atyre”, u shpreh ajo.

Zv/ambasadorja Leyla Moses Ones vuri në dukje se gjithashtu do vazhdojmë të mbështesim ngritjen e SPAK dhe BKH.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

61-vjeçari shqiptar kapet me 35.5 kg kanabis në Greqi

Aktualitet

61-vjeçari shqiptar kapet me 35.5 kg kanabis në Greqi

Policia greke ka vënë në pranga një 61-vjeçar shqiptar për trafik droge. Ndalimi i tij u bë në aksin rrugor Igumenicë-Athinë. Në mjetin me të cilin udhëtonte iu gjet e fshehur një...

Trump thotë se Putini mund të jetë përfshirë në vrasje

Globi

Trump thotë se Putini mund të jetë përfshirë në vrasje

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka thënë në një intervistë televizive se beson që homologu i tij rus, Vladimir Putin, “ndoshta” është përfshirë në vrasje dhe ka pohuar sërish se Moska...

Gjendet pranë kufirit një kafkë njeriu, dyshohet se i përket shqiptarit të vrarë dy vjet më parë

Aktualitet

Gjendet pranë kufirit një kafkë njeriu, dyshohet se i përket shqiptarit të vrarë dy vjet më parë

Një punëtor pastrimi ka gjetur kafkën e një njeriu në një nga kanalet e një zone industriale në Prevezë, Greqi. Dyshimet e para janë se kafka e gjetur mund t`i...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!