Basha rendit me emra të vrarët dhe 18 të zhdukurit

E Enjte, 20 September 2018 10:56

Kryetari i opozitës Lulzim Basha tha nga Vlora sot se situata e rëndë kriminale në vend,  nuk merr shprehje më shumë sesa këtu dhe renditi njerin pas tjetrit, si bilancin e një zone lufte, emër për emër, të vrarët dhe të zhdukurit në këtë qarq. “Prishja e pazareve të drogës kanë shkaktuar të vdekur dhe të plagosur, midis të cilëve edhe fëmijë", tha ai.

Basha përmendi faktin se në Vlorë ishte edhe banda dhe baroni i drogës, Agron Xhafaj, vëllai i ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafajt, pas bandës së njohur të Habilajve. 

Ai theksoi se 18 persona janë zhdukur pa lënë gjurmë, trefishi i personave në çdo qark tjetër marrë së bashku dhe faktet mbahen fshehur nga Policia.

"Dy janë arsyet spe situata është e tillë: sepse Edi Rama deputeti i Vlorës ia dorëzoi qytetin Tahirit, që e bëri drogën me kushurinjtë e tij dhe më pas, Xhafajt, që e bëri me vëllanë e tij.

Ekonomia e Vlorës është në kolaps total, papunësia në nivele rekord, largimi i të rinjve nga vendi është konkurues me atë Fierit. Krimi i organizuar me Edi Ramën e ka shndërruar Vlorën në zonë lufte për kontroll dhe treg midis bandave ku viktimë janë qytetarët, biznesmenët e ndershëm dhe e ardhmja e këtij qyteti."  

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Anija 2400 vjeçare gjendet e ruajtur mirë në fund të Detit të Zi

Aktualitet

Anija 2400 vjeçare gjendet e ruajtur mirë në fund të Detit të Zi

Një anije e lashtë, më së miri e ruajtur ndonjëherë, është gjetur në fund të Detit të Zi. Anija tregtare greke është mirë e ruajtur dhe besohet se është e vjetër...

Drejtoresha e CIA-s shkon në Turqi për të hetuar vrasjen e Khashoggit

Globi

Drejtoresha e CIA-s shkon në Turqi për të hetuar vrasjen e Khashoggit

Një zyrtar amerikan duke këmbëngulur në anonimitet, tha për AP se drejtoresha e CIA-s, Gina Haspel, ndodhet në Turqi për të hetuar rastin e gazetarit të vrarë saudit Jamal Khashoggi. Agjencia...

Shqipëria mbetet jashtë “Lonley Planet”, prej vitesh ajo sugjerohej për tu vizituar

Aktualitet

Shqipëria mbetet jashtë “Lonley Planet”, prej vitesh ajo sugjerohej për tu vizituar

Iu pëlqen të udhëtoni? Atëherë do jeni të kënaqur të mësni se “Lonley Planet” ka zbuluar listën me 10 vendet më të mira për tu vizituar nga turistët gjatë vitit...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!