Deutsche Welle: Ka rezerva për negociatat, disa vende skeptike ndaj Shqipërisë

E mërkurë, 19 September 2018 20:27

Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Heiko Maas mbërriti në Tiranë në kuadër të një vizite që po zhvillon në rajon. Ai përsëriti se negociatat me Bashkimin Europian nuk do hapen automatikisht në vitin 2019. Vizita e Maas në Tiranë erdhi pas vizitës në Shkup.

“Nga programi i vizitës së tij mund të kuptosh situatën e ndryshme në të dy vendet,” shkruan Deutsche Welle.

Sipas agjencisë gjermane, ndërkohë që ministri i Jashtëm gjerman shëtiti nëpër Shkupin e vjetër me homologun maqedonas, në Shqipëri ai u shpreh i shqetësuar për krimin dhe korrupsionin.

Në Maqedoni problem mbetet zgjidhja e çështjes së emrit me Greqinë dhe referendumi i pritshëm. Kurse në Shqipëri u kërkuan më shumë reforma në fushën e sundimit të ligjit dhe gjyqësorit.

“Duhen reforma për të bindur ata që në BE mund të kenë akoma rezerva,” tha Maas.

Sipas Deutsche Welle, shqetësime ka në Francë, Holandë, por edhe në Bundestagun gjerman.

Maas e vlerësoi procesin e vetingut, verifikimin e gjykatësve dhe prokurorëve si “një hap gjigand”, që do të vendosë kritere përtej Shqipërisë, lidhur me luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar.

Modifikuar më E mërkurë, 19 September 2018 21:26

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Anija 2400 vjeçare gjendet e ruajtur mirë në fund të Detit të Zi

Aktualitet

Anija 2400 vjeçare gjendet e ruajtur mirë në fund të Detit të Zi

Një anije e lashtë, më së miri e ruajtur ndonjëherë, është gjetur në fund të Detit të Zi. Anija tregtare greke është mirë e ruajtur dhe besohet se është e vjetër...

Drejtoresha e CIA-s shkon në Turqi për të hetuar vrasjen e Khashoggit

Globi

Drejtoresha e CIA-s shkon në Turqi për të hetuar vrasjen e Khashoggit

Një zyrtar amerikan duke këmbëngulur në anonimitet, tha për AP se drejtoresha e CIA-s, Gina Haspel, ndodhet në Turqi për të hetuar rastin e gazetarit të vrarë saudit Jamal Khashoggi. Agjencia...

Shqipëria mbetet jashtë “Lonley Planet”, prej vitesh ajo sugjerohej për tu vizituar

Aktualitet

Shqipëria mbetet jashtë “Lonley Planet”, prej vitesh ajo sugjerohej për tu vizituar

Iu pëlqen të udhëtoni? Atëherë do jeni të kënaqur të mësni se “Lonley Planet” ka zbuluar listën me 10 vendet më të mira për tu vizituar nga turistët gjatë vitit...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!