Z.Rama, keni bërë hapa të jashtëzakonshme për mos-hapjen e negociatave

Tuesday, 10 July 2018 19:48

Nga Londra, kryeministri Edi Rama deklaron se ai dhe qeveria e tij kanë bërë hapa të jashtëzakonshme për hapjen e negociatave. Një deklaratë që ka bërë të qeshin shumë nga zyrtarët e lartë të shteteve pjesëmarrëse në Londër ku po zhvillohet takimi në kuadër të punimeve të procesit të Berlinit.

Nënqeshja e zyrtarëve evropianë vjen për shkak të delirit të kryeministrit shqiptar. Ishte vetë Këshilli i Ministrave të Jashtëm të BE-së i cili caktoi 13 kushte për çeljen e negociatave. Kushte këto të caktuara si shkak i mangësisë së punës së qeverisë në reformat e kërkuara.

Qeverisë i mungonin rezultatet në:

1- Luftën kundër korrupsionit në të gjitha nivelet

2-Lufta kundër krimit të organizuar veçanërisht

3- Rezultate në luftën kundër kultivimit dhe trafikimin e drogave

4-Përparimin e mëtejshëm të procesit të vettingut të gjykatësve dhe prokurorëve

5- Përfundimin e dosjeve prioritare

6- Përfundimin e ngritjes së strukturave të pavarura të drejtësisë në përputhje me Kushtetutën

7-Përfundimin e vendosjes së organeve të specializuara SPAK

8-Në ngritjen e  Byrosë Kombëtare të Hetimit

9- Reformimin e Gjyqësorit

10- Fuqizimin e hetimeve aktive, ndjekjeve penale dhe dënimeve përfundimtare në luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar duke përfshirë nivelet e larta

11- Rezultate konkrete në veçanti në shtetin ligjor

12-Zbatimi i rekomandimeve të OSBE/ODHIR për zgjedhjet

13-Reduktimin e numrit të azilkërkuesve

Këto janë hapat galoponte të qeverisë për mos-hapjen e negociatave. Nëse do të ishin realizuar këto, Rama nuk do të përqeshej në takimet me zyrtarët e lartë evropianë./ Redaksionale

Modifikuar më Tuesday, 10 July 2018 19:59

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

E fundit/ FSHF negociata me ish-kapitenin për stolin e Kombëtares

Sport

E fundit/ FSHF negociata me ish-kapitenin për stolin e Kombëtares

Një ish-kapiten për stolin e Kombëtares shqiptare. Nuk është thjesht një hipotezë, por një nga mesfushorët brilant të kuqezinjve në vitet 1990-2001, Bledar Kola, është kontaktuar së fundmi nga drejtuesit...

“Yjet e shqiptarëve bëhen bashkë në Selinë e Shenjtë”

Kulturë

“Yjet e shqiptarëve bëhen bashkë në Selinë e Shenjtë”

Ermal Meta, Dua Lipa, Olen Cesari, Inva Mula, Kledi Kadiu, Genc Tukiçi, Ramë Lahaj, Elhaida Dani, Lorik Cana, Eno Peci, Erza Muqolli, një kast i yjeve shqiptarë për koncertin “Të...

Martinez: Ne harruam të mbrohemi ndaj Zvicrës

Sport

Martinez: Ne harruam të mbrohemi ndaj Zvicrës

Trajneri i Kombëtares së Belgjikës, Roberto Martinez, tha se skuadra e tij harroi të mbrohet kundër Zvicrës në ndeshjen e mbrëmshme, të cilën e fitoi Kombëtarja zvicerane me rezultatin 5-2...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!