Z.Rama, keni bërë hapa të jashtëzakonshme për mos-hapjen e negociatave

Tuesday, 10 July 2018 19:48

Nga Londra, kryeministri Edi Rama deklaron se ai dhe qeveria e tij kanë bërë hapa të jashtëzakonshme për hapjen e negociatave. Një deklaratë që ka bërë të qeshin shumë nga zyrtarët e lartë të shteteve pjesëmarrëse në Londër ku po zhvillohet takimi në kuadër të punimeve të procesit të Berlinit.

Nënqeshja e zyrtarëve evropianë vjen për shkak të delirit të kryeministrit shqiptar. Ishte vetë Këshilli i Ministrave të Jashtëm të BE-së i cili caktoi 13 kushte për çeljen e negociatave. Kushte këto të caktuara si shkak i mangësisë së punës së qeverisë në reformat e kërkuara.

Qeverisë i mungonin rezultatet në:

1- Luftën kundër korrupsionit në të gjitha nivelet

2-Lufta kundër krimit të organizuar veçanërisht

3- Rezultate në luftën kundër kultivimit dhe trafikimin e drogave

4-Përparimin e mëtejshëm të procesit të vettingut të gjykatësve dhe prokurorëve

5- Përfundimin e dosjeve prioritare

6- Përfundimin e ngritjes së strukturave të pavarura të drejtësisë në përputhje me Kushtetutën

7-Përfundimin e vendosjes së organeve të specializuara SPAK

8-Në ngritjen e  Byrosë Kombëtare të Hetimit

9- Reformimin e Gjyqësorit

10- Fuqizimin e hetimeve aktive, ndjekjeve penale dhe dënimeve përfundimtare në luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar duke përfshirë nivelet e larta

11- Rezultate konkrete në veçanti në shtetin ligjor

12-Zbatimi i rekomandimeve të OSBE/ODHIR për zgjedhjet

13-Reduktimin e numrit të azilkërkuesve

Këto janë hapat galoponte të qeverisë për mos-hapjen e negociatave. Nëse do të ishin realizuar këto, Rama nuk do të përqeshej në takimet me zyrtarët e lartë evropianë./ Redaksionale

Modifikuar më Tuesday, 10 July 2018 19:59

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Strazimiri: Kushti i qeverisë, po nuk ke vëlla kriminel...në burg, faktet flasin vetë

Politikë

Strazimiri: Kushti i qeverisë, po nuk ke vëlla kriminel...në burg, faktet flasin vetë

Deputeti i Partisë Demokratike, Gent Strazimiri, ka reaguar pas informacioneve të fundit se autoritetet zyrtare në Tiranë po përgatisin lirimin nga burgu të Artur Karajt, një trafikant ndërkombëtar qeniesh njerëzore...

Taksa në Rrugën e Kombit, qeveria nuk përcakton përjashtime për invalidët në Kukës

Aktualitet

Taksa në Rrugën e Kombit, qeveria nuk përcakton përjashtime për invalidët në Kukës

Paketa lehtësuese për lëvizjen në Rrugën e Kombit e bërë publike nga Qeveria më 22 qershor nuk parashikon asgjë në lidhje me invalidët. Neni 16 i statusit të Invalidit, e përjashton...

Mbërrin i nxehti afrikan në Shqipëri, ja kur do ulen temperaturat

Aktualitet

Mbërrin i nxehti afrikan në Shqipëri, ja kur do ulen temperaturat

Shqipëria do të përfshihet nga vala e të nxehtit. Sipas METEOALB, kjo fundjavë pritet të jetë përvëluese. Shqipëria do mbetet në periferi të valës së të nxehtit Afrikan, e cila gjatë...