Reagimi i Presidentit si shtetar, ndaj një sekti të rrezikshëm

Premte, 11 Janar 2019 12:00

Kreu i Shtetit, Ilir Meta nuk zhgënjeu as kësaj hera, duke reaguar në mënyrë të duhur ndaj një kryeministri si Edi Rama.

Ilir Meta, ditën e djeshme, zgjodhi të bënte, ndoshta aktin e dytë më të rëndësishëm, jo vetëm për Shqipërinë, por edhe për Kosovën.

Kreu i Shtetit, përmes refuzimit të dekretimit të Gent Cakajt, si ministër i Jashtëm, u bë bllokadë ndaj planit të treshes, Rama-Vuçiç-Thaçi, atë të ndarjes së Kosovës.

Por, veprimi i tij, ishte mesazh i fortë për të gjithë shqiptarët, të cilët prej më shumë se 5 vitesh janë nën sundimin e një qeverie të lidhur me korrupsionin dhe krimin.

Mëngjesin e kësaj të Premte, Meta vendosi që të dalë edhe publikisht me qëndrim të fortë ndaj Ramës, sidomos pas kërcënimit të një dite më parë, që kryeministri i bëri atij.

Kreu i Shtetit, përmes një postimi një rrjetet sociale, është shprehur se nuk mund të shantazhohet nga një njeri si Rama, i cili guxoi të kërcënojë komisar Zaganin pse denoncoi bashkëpunimin e trafikantëve të drogës me pushtetarët.

Meta ka prekur tre pika kryesore, për të cilët Rama ka qenë i përfshirë direkt. E para, kryeministri ende në detyrë, është i vetmi që ka kërcënuar me burg oficerët e policisë, se pse kanë denoncuar krimet dhe trafikantët e drogës.

E dyta, Rama është i vetmi kryeministër në botë, që ka kërcënuar një profesor të nderuar vetëm pse i shkruajti një letër Presidentit të Republikës në mbrojtje të interesit kombëtar.

E treta, kreu i qeverisë është i vetmi në botë qëkërcënon çdo ditë gazetarë e pronarë mediash, që kërcënon prokurorë e gjyqtarë, që kërcënon opozitarë dhe dëshmitarë, që urdhëron falsifikimin e letrave të tenderave e deri tek dokumente të sigurisë kombëtare.

Por, gabimi fatal i Ramës, ishte ditën e djeshme, kur doli dhe kërcënoi kreun e Shtetit. Dhe për këtë Meta, nuk toleron, sepse për kreun e Shtetit, e para është Shqipëria, dhe nuk janë krimi dhe trafikantët e drogës.

/55News.al/

Modifikuar më Premte, 11 Janar 2019 13:34

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Hyjnë ilegalisht, kapen 2 shqiptarë në aeroportin e Berlinit

Aktualitet

Hyjnë ilegalisht, kapen 2 shqiptarë në aeroportin e Berlinit

Dy shqiptarë janë ndaluar në aeroportin e Berlinit në Gjermani pasi nuk kishin leje qëndrimi në këtë shtet, ndërsa bashkë me to janë arrestuar edhe një turk dhe një shtetas...

Meri paralajmëron: Dashuria dhe paratë, kjo shenjë horoskopi do marrë një lajm të mirë këtë javë

Aktualitet

Meri paralajmëron: Dashuria dhe paratë, kjo shenjë horoskopi do marrë një lajm të mirë këtë javë

Mërkuri është lidhur pozitivisht me Neptunin, por nga ana tjetër ndodhet në një katërkëndësh pak të vështirë me Jupiterin. Do kemi sukses ne pune dhe ne krijimtari. Do ishte mire te...

Ndalimi i prokurorit/ Denoncimi i prindërve të vajzës që u mor peng: I dhamë 1 mln Takut

Aktualitet

Ndalimi i prokurorit/ Denoncimi i prindërve të vajzës që u mor peng: I dhamë 1 mln Takut

Skënder Dalipi denoncoi publikisht në korrik të vitit të kaluar prokurorin Spartak Çoçoli. Ai deklaroi se i kishte dhënë 1 milion lekë të vjetra prokurorit që të ndikonte në favor të...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!