Surreli “i varfër” si historia e çorapeve të grisura të Nexhmijes

Diel, 06 Janar 2019 09:58

Në propagandën e djeshme të Ramës, u mor vesh se superbunkeri i Surrelit ka është i varfër dhe nuk ka mbaruar ende. Financuesi i tij i tha popullit se nuk ishte siç e dëgjuan më parë se e kishte ndërtuar me “para emigracioni”, por ishte ndryshe (si ishte kjo ndryshja nuk u mor vesh). Për ta bërë të besueshme këtë gënjeshtër edhe dhoma e pikturave e Ramës meqë doli n publik oxhaku i shtrenjtë u quajt re një shoku që nuk u mor vesh kush ishte. Me një fjalë o popull, Rama ju bën budallenj, ta hajë kush ta hajë.  Nuk ka ku të shkojë më. Se Surreli që është vetëm një tregues për nivelin e lartë të korrupsionit të Ramës nuk ka pikë fature që të vërtetojë gjithë atë superharxhim të bërë. Dhjetëfish le t’i vendosësh rrogat e Ramës, sikur të ishte kursimtar e nikoqir i madh nuk bën as një bunker nga kompleksi i bunkerëve që ka ndërtuar. Rama i tregoi popullit bunkerin e papërfunduar (që mund të ishte foto nga koha e ndërtimit të tij), por kurrsesi çfarë ka brenda objekti që ruhet me aq xhelozi. Donte t’i thoshte popullit që ai jeton “si gjithë të tjerët”. Edhe gjatë diktaturës, udhëheqja kriminale e Enverit dhe Nexhmijes, pasi e kishin vrarë dhe vjedhur deri në palcë këtë vend, bënin propaganda të llojit se Nexhoja i arnonte çorapet Enos. Enveri shkruante në vepra e qante hallin se thërrimet e bukës nuk duheshin hedhur, se çorapet duhet arnoheshin mirë, etj. Pra, këta hajdutë e kriminelë të floririt shqiptar, pronarët e Shqipërisë, po na tregonin se ishin të kursimit. Këtë e bënin për t’i mbledhur sa më shumë rripin popullit, siç edhe ia bënë duke e futur në gjumë të thellë letargjik. Nga kjo propagandë, shefja e propagandës, Nexhmija, nuk hoqi dorë as tani vonë. Para dy vitesh deklaronte se mezi i dilte rroga gjatë kohës së diktaturës, mezi mbyllnin muajin. Pra, kur ia donte puna për propagandës për një “Shqipëri të fortë” thonë ndryshe, e kur duan të duken “si gjithë të tjerët”, thonë të kundërtën e të mëparshmes. Edhe Rama ishte në gjurmët e këtij kazani komunist propagande. Loja më e fundit, ishte në funksion të një gënjeshtre tjetër nga kazani i tij që është më pak cilësor se kazani i plehrave apo i rakisë. Nuk i shkojnë as një sulltani të vogël, siç edhe e gënjen veten Rama se është.

Modifikuar më Diel, 06 Janar 2019 14:58

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Hyjnë ilegalisht, kapen 2 shqiptarë në aeroportin e Berlinit

Aktualitet

Hyjnë ilegalisht, kapen 2 shqiptarë në aeroportin e Berlinit

Dy shqiptarë janë ndaluar në aeroportin e Berlinit në Gjermani pasi nuk kishin leje qëndrimi në këtë shtet, ndërsa bashkë me to janë arrestuar edhe një turk dhe një shtetas...

Meri paralajmëron: Dashuria dhe paratë, kjo shenjë horoskopi do marrë një lajm të mirë këtë javë

Aktualitet

Meri paralajmëron: Dashuria dhe paratë, kjo shenjë horoskopi do marrë një lajm të mirë këtë javë

Mërkuri është lidhur pozitivisht me Neptunin, por nga ana tjetër ndodhet në një katërkëndësh pak të vështirë me Jupiterin. Do kemi sukses ne pune dhe ne krijimtari. Do ishte mire te...

Ndalimi i prokurorit/ Denoncimi i prindërve të vajzës që u mor peng: I dhamë 1 mln Takut

Aktualitet

Ndalimi i prokurorit/ Denoncimi i prindërve të vajzës që u mor peng: I dhamë 1 mln Takut

Skënder Dalipi denoncoi publikisht në korrik të vitit të kaluar prokurorin Spartak Çoçoli. Ai deklaroi se i kishte dhënë 1 milion lekë të vjetra prokurorit që të ndikonte në favor të...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!