Parlamenti, si organizatë partie

E Enjte, 13 September 2018 19:33

Redaksionale

Shfaqjet e partisë në pushtet në sallën e parlamentit kohët e fundit e kanë shndërruar atë në një aneks të Rilindjes apo më keq akoma si organizatë të rëndomtë partie.

Ajo që po bën mazhoranca qeverisëse me Kuvendin, muajt e fundit, është një situatë e paprecedentë në historinë e vendit, por edhe në historinë e demokracive perëndimore. Seancat plenare i ngjajnë fiks mbledhjeve të organizatave të partisë ku gjithkush llomotit se sa e mirë është partia dhe se sa heroik është Shefi dhe se sa të gjithë duan që ai ‘të rrojë sa malet’.

Edi Rama dhe rilindësit e tij e urrejnë parlamentin, për shkak të vlerës që ajo sallw ka, si tempull i demokracisë. Pasi ai e urren debatin parlamentar, e urren alternativën, e urren llogaridhënien.  Ndaj në çdo veprim apo nismë që ai ndërmerr qëllimi kryesor është degjenerimi i asaj salle dhe zhvlerësimi i plotë i rolit që parlamentarizmi ka.

Edi Rama e mbushi parlamentin me miliarderë që hiqen se përfaqësojnë popullin e varfër shqiptar, e mbushi atë sallë me deputetë që e vetmja gjë që dinë të bëjnë është blerja e votave. Edi Rama solli në Kuvend deputetë me diploma false, që nuk dinë të formojnë asnjë fjali normale në gjuhën shqipe.  Edi Rama solli kriminelët më të mëdhenj të vendit në atë sallë, përfaqësues të krimit të organizuar, krerë të grupeve mafioze.

Të gjitha këto vetëm e vetëm për shkak të urrejtjes për fjalën e lirë, për themelet e demokracisë.

Në mbledhjet e Komisioneve Parlamentare përfaqësuesit e Rilindjes degjenerojnë dhe asnjë punë konkrete nuk ka për përmirësimin e iniciativave ligjore. Gjithçka bëjnë është miratimi me verbëri dhe shurdhëri të plotë të çdo afere që vjen nga Qeveria, pasi kështu thotë partia dhe çdo organizatë duhet të bëjë atë që partia urdhëron.

Dhe të gjithë bashkë, shkojnë njëzëri në seancat plenare miratojnë çdo gjë të pisët, korruptive, shkatërruese për vendin, pa asnjë respekt dhe dashuri për vendin dhe të ardhmen e tij. E pse duhet të mendojnë? Pse u dashka të jenë profesionistë dhe patriotë?! Ata nuk përfaqësojnë asgjë më shumë se sa thjesht anëtarë të rëndomtë të një organizata partie të Rilindjes, fiks si organizatat e partisë së punës, plot me të paaftë dhe kriminelë. 55news.al

Modifikuar më Premte, 14 September 2018 18:31

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Sonila Meço i rikthehet ekranit, ja ekrani që ka zgjedhur

Aktualitet

Sonila Meço i rikthehet ekranit, ja ekrani që ka zgjedhur

Gazetarja Sonila Meço rikthehet përfundimisht në ekran pas një periudhe të gjatë tërheqjeje nga televizioni por kurrsesi nga profesioni i saj dhe kontakti me publikun. Meço është bërë zyrtarisht pjesë e...

BE në Tiranë për të integruar qeverinë apo Shqiperinë? – Vasili ka një pyetje për Soreca-n

Politikë

BE në Tiranë për të integruar qeverinë apo Shqiperinë? – Vasili ka një pyetje për Soreca-n

Kreu i grupit parlamentar të LSI-së, Vasili, ka reaguar pas mbledhjes së Këshillit të Stabilizim Asociimit në Bruksel pa praninë e opozitës. Ai shkruan se opozita ka qenë nga vitit 2013...

Përplaset makina e mbushur me kanabis, humbet jetën transportuesi

Aktualitet

Përplaset makina e mbushur me kanabis, humbet jetën transportuesi

Në rrugën rurale që lidh fshatrat Kaçinar- Mirditë – Kaluer në Lezhë, në një terren të theksuar malor, shtetasi T.N. 34 vjeç, banues në Mirditë, duke drejtuar mjetin e tij...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!