Ankandi i diamantit blu tejkalon pritshmëritë, ja shifra marramendëse që u ofrua

E mërkurë, 16 May 2018 19:29

Një diamant i rrallë blu që ka kaluar 300 vitet e fundit në shtëpitë mbretërore të Europës është shitur në ankand në Gjenevë për 6.7 milionë dollarë.

Blue Farnese iu dha si një dhuratë martese Elisabeth Farnese, vajzës së Dukës së Parmës kur u martua me Filipin V të Spanjës në 1715. Më pas, ai kalonte nëpër breza duke u zhvendosur nga Spanja në Francë, Itali dhe Austri.

Diamanti 6.1 karat vjen nga miniera e famshme Golconda e Indisë. Oferta fituese, e bërë nga një blerës ende i paidentifikuar, tejkaloi vlerësimet para shitjes, të cilat e çmonin xhevahirin midis 3.7 dh 5.3 milionë dollarë.

“Ne ishim duke pritur një rezultat të mirë, por filluam nga 3.5 milionë dollarë dhe përfunduam me 6.7 milionë dollarë, kështu që tejkaloi pritshmërinë tonë”, tha specialistja e bizhuterive Sotheby, Daniela Mascetti.

Felipe V e Isabel de Farnesio

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

20 miliardë lekë vjedhje taksapaguesve me rimbursimet falso të ilaçeve

Aktualitet

20 miliardë lekë vjedhje taksapaguesve me rimbursimet falso të ilaçeve

Një tjetër skemë mashtrimi dyshohet me barnat me rimbursim. Bëhet fjalë për afro dy miliardë lekë (të reja ose 20 miliardë lekë të vjetra) , të cilat nuk dihet se...

Shihni çfarë ka mbetur pas zjarrit në Tiranë

Aktualitet

Shihni çfarë ka mbetur pas zjarrit në Tiranë

 Një magazinë është përfshirë nga flakët pasditen e sotme pranë ‘Farmacisë 10’ në Tiranë.   Në pamjet shihet se magazina ka qenë me pajisje elektroshtëpiake të cilat janë djegur pothuajse plotësisht. Në vendngjarje...

Humbet 60 mijë euro në kazino, shqiptari terrorizon me armë

Aktualitet

Humbet 60 mijë euro në kazino, shqiptari terrorizon me armë

Një shqiptar në Spanjë rrezikon të dënohet me 15 vite burg, pasi kishte qëlluar me armë ndaj stafit të një kazinoje. Kjo ngjarje ka ndodhur në korrik të vitit 2015 ne...