Mësuesja u kërkoi të listonin 7 mrekullitë e botës. Vogëlushja e lë pa fjalë me përgjigjen e saj…

E mërkurë, 16 May 2018 19:08

Mësuesja vendosi që këtë herë t’u kërkonte diçka ndryshe nxënësve të saj. Ajo u kërkoi vogëlushëve një kërkesë të thjeshtë për ta:

– “Më bëni ju lutem listën me ato që mendoni se janë 7 mrekullitë e botës“, – tha ajo.

Pjesa më e madhe e nxënësve dhanë këto përgjigje:

Piramidat e Egjiptit

Kulla Eiffel

Muri i madh Kinez

Kanali i Panamasë

Koloseu

Kanioni i Madh

Taj Mahali

Pasi i mblodhi përgjigjet mësuesja vuri re që një nxënëse nuk e kishte dorëzuar fletën.

Mësuesja e pyeti:

– “Përse vallë nuk më ke dhënë një përgjigje? A nuk po të kujtohej asnjëra nga këto?”

Vogëlushja e sigurtë se nuk kishte bërë asnjë gabim që nuk kishte shkruar asgjë, e pa drejt e në sy dhe i tha:

– “Isha e pavendosur se cilët të fusja në atë listë prej 7 vendesh Mësuese, sepse ka shumë”.

– “Thuaj ndonjërën prej tyre”, – e inkurajoi mësuesja.

Vajza pasi hezitoi për një çast tha:

– “Për mua 7 mrekullitë e botës janë:

Prekja

Shija

Dëgjimi

Shikimi

Buzëqeshja

Dashuria

Ndjenjat…

Në klasë pllakosi një heshtje dhe as miza nuk pipëtinte.

Mësuesja vuri buzën në gaz me zemrën plot, vogëlushja e kishte lënë pa fjalë…

Në jetë mundohemi të kërkojmë për gjëra të mëdha, të jashtëzakonshme dhe që nuk i ka askush. Harrojmë se gjërat e mëdha përbëhen nga ato të voglat, nga ato pa të cilat nuk bëjmë dot.

Ato që na mbushim jetën dhe na bëjmë të ndjejmë gëzimin dhe hidhërimin, dashurinë, adhurimin, shpresën.

Janë ato jetësoret që i marrim si të mirëqena dhe nuk ua dimë vlerën e paçmuar që kanë. Gjithë këto gjëra që nuk i vëmë re më, sepse janë kaq të thjeshta dhe të zakonshme janë Mrekullitë e jetës, ato të vërtetat!

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Avokati i Ronaldos në Las Vegas: Dokumentet janë manipunuar

Sport

Avokati i Ronaldos në Las Vegas: Dokumentet janë manipunuar

Christiano Ronaldo vazhdon betejën e tij ndaj akuzave për përdhunim nga modelja amerikane, Kathryne Mayorga. Futbollisti portugez mohon çdo akuzë të 31-vjecares, e cila sipas tij synon të përfitojë nga...

Punime tek Kthesa e Rinas-Fushë Krujë, si devijohet trafiku

Aktualitet

Punime tek Kthesa e Rinas-Fushë Krujë, si devijohet trafiku

Përmes një njoftimi Autoriteti Rrugor Shqiptar dhe Policia e Qarkullimit Rrugor bëjnë me dije se nesër nisin punimet lidhur me rehabilitimin e segmentit Vorë-K/Rinasit-Fushe Krujë dhe për pasojë do ketë...

Reuters: Tsipras ka siguruar numrat për votimin e marrëveshjes së Prespës

Globi

Reuters: Tsipras ka siguruar numrat për votimin e marrëveshjes së Prespës

Ndërsa në parlamentin e Maqedonisë kishte filluar seanca për ndryshimet kushtetuese, Athina zyrtare i ka dërguar Shkupit një tjetër mesazh për rëndësinë e pranimit të marrëveshjes së Prespës. “Në Shkup duhet...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!