E habitshme/ Edhe bimët komunikojnë mes tyre

E mërkurë, 16 May 2018 18:27

Edhe bimët komunikojnë mes tyre me mesazhe kimike që shkëmbehen nëpërmjet rrënjëve. Ky është rezultati i studimeve të fundit të Universitetit Suedez të shkencave të Agrikulturës.

 Sipas tyre, bimët janë në gjendje të kuptojnë prezencën e fqinjëve dhe të modifikojnë në bazë të tyre rritjen.

Sipas kërkuesve, ekziston një lloj sinjalizimi biokimik sekret nga rrënjët me të cilat kufizohet rritja e bimëve të tjera që ndodhen pranë, në mënyrë që të kenë sa më shumë terren në dispozicion.

Studimi tregon nivelin e kompleksitetit të marrëdhënieve të bimëve mes tyre dhe tokës.

E njëjta gjë nuk ndodh me pemët, të cilat mendohet se ndihmojnë njëra tjetrën në ushqyerje.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

FOTO/ Aurela Hoxha shfaqet ashtu siç nuk e keni parë

Show-biz

FOTO/ Aurela Hoxha shfaqet ashtu siç nuk e keni parë

Aurela Hoxha njihet për fotot provokative që i poston. Në llogarinë e saj në Instagram, Aurela është tejet aktive dhe shpesh ndan me ndjekësit foto nga më provokativet, shkruan lajmi.net E veshur...

Haradinaj zyrtarizon Mustafën e Matoshin ministra të rinj

Bota Shqiptare

Haradinaj zyrtarizon Mustafën e Matoshin ministra të rinj

Ekrem Mustafa është emëruar ministër i ri i Punëve të Brendshme. Kryeministri Ramush Haradinaj ka marrë vendim që Fatmir Matoshi të jetë ministër i Mjedisit, i cili deri tani ishte Ushtrues...

Rumunët të pandalshëm, përsëri kënduan “Kosova është Serbi”

Bota Shqiptare

Rumunët të pandalshëm, përsëri kënduan “Kosova është Serbi”

Në shtator të këtij viti, tifozët e skuadrës rumune në Beograd kënduan “Serbia është Kosovë”, e me të njëjtin avazh kënduan edhe mbrëmë në Bukuresht. Serbia dje ka luajtur lojën e...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!