E habitshme/ Edhe bimët komunikojnë mes tyre

E mërkurë, 16 May 2018 18:27

Edhe bimët komunikojnë mes tyre me mesazhe kimike që shkëmbehen nëpërmjet rrënjëve. Ky është rezultati i studimeve të fundit të Universitetit Suedez të shkencave të Agrikulturës.

 Sipas tyre, bimët janë në gjendje të kuptojnë prezencën e fqinjëve dhe të modifikojnë në bazë të tyre rritjen.

Sipas kërkuesve, ekziston një lloj sinjalizimi biokimik sekret nga rrënjët me të cilat kufizohet rritja e bimëve të tjera që ndodhen pranë, në mënyrë që të kenë sa më shumë terren në dispozicion.

Studimi tregon nivelin e kompleksitetit të marrëdhënieve të bimëve mes tyre dhe tokës.

E njëjta gjë nuk ndodh me pemët, të cilat mendohet se ndihmojnë njëra tjetrën në ushqyerje.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Babai i Ibrahim Bashës: Djalin ma vranë me snajper, shteti hesht!

Aktualitet

Babai i Ibrahim Bashës: Djalin ma vranë me snajper, shteti hesht!

Në një video, pak muaj përpara se të ndahej nga jeta, Ibrahim Basha shihet duke bërë stërvitje. Ai kishte marrë pjesë në disa misione në Afganistan me trupat ushatarake, ishte...

Ndalet koha në kopshtin e Prrenjasit, kushtet si para vitit 1990

Aktualitet

Ndalet koha në kopshtin e Prrenjasit, kushtet si para vitit 1990

Kamera e emisionit BOOM ka shkuar në qytetin e vogël të Prrenjasit, për të parë kushtet e kopshtit publik të këtij qyteti. Aty duket sikur koha ka ndaluar, pasi kushtet janë...

Kate Middleton tregon vështirësitë e të qenurit nënë

Lifestyle

Kate Middleton tregon vështirësitë e të qenurit nënë

Kate Middleton ka treguar së fundmi vështirësitë e të qenurit nënë. Dukesha është nënë e tre fëmijëve dhe ka ndarë me të gjithë, sfidat e të qenurit prind. “Është shumë e...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!