Shkoni me telefon në tualet? Ja arsyeja përse nuk duhet ta bëni më kurrë

E mërkurë, 05 December 2018 10:16

Mos filloni të ndjeni neveri për celularin tuaj, por një studim i ri thotë se ka më shumë baktere se tualeti.

“Higjena e larjes së smartphonëve” mori 50 celularë për të zbuluar nivelin e mikrobeve që qëndrojnë në sipërfaqe.

Sipas stastistikave, një ulëse tualeti ka 220 pika baktere, ndërkohë që celulari ka 14779, rreth 7 herë më shumë.

 

E gjithë kjo u bë për ti dhënë një mesazh njerëzve të cilët prekin telefonat e tjerëve. Bakteret e marra nga celulari mund të shkaktojnë sëmundje të rënda tek njerëzit.

Ndër të tjera sugjerohet të mos përdoret celulari gjatë ushqimit apo në tualet sepse rritet numri i baktereve.

Modifikuar më E mërkurë, 05 December 2018 13:32

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Berisha: Përroi psiqik i Ramës nuk e lejon të ketë arsyetim të drejtë

Politikë

Berisha: Përroi psiqik i Ramës nuk e lejon të ketë arsyetim të drejtë

I pyetur për deklaratën e Ramës ditën e sotme në parlament ku u shpreh: “Protesta i dha një shuplakë qeverisë, një grusht opozitës dhe një dritë shprese shoqërisë”, ish-kryeministri Sali...

Vrau 3 persona në Strasburg, policia ekzekuton pas 48 orësh autorin

Globi

Vrau 3 persona në Strasburg, policia ekzekuton pas 48 orësh autorin

Policia franceze ka qëlluar për vdekje autorin e dyshuar të sulmit të së martës në Strasburg, ku 3 persona u vranë dhe disa të tjerë u plagosën. Viktima është 29-vjeçari Cerif...

Tupja: Situata e vendit tatëpjetë, kërkesat e studenteve përpjetë

Aktualitet

Tupja: Situata e vendit tatëpjetë, kërkesat e studenteve përpjetë

Profesori i njohur Edmond Tupja i ftuar në "360 Gradë" në Ora News, duke komentuar për protestën e studentëve, tha se situata ku ndodhet vendi është në tatëpjetë. Tupja: Sipas një...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!