Ligji për celularët që ka ngjallur debate

E Enjte, 11 October 2018 08:57

Sipas një ligji të ri në Zelandën e Re që ka hyrë në fuqi nga 1 Tetori, të gjithë turistët janë të detyruar të zhbllokojnë celularët e tyre para autoriteteve doganore, përkundrazi gjobiten 3200 Dollarë.

Por menjëherë  kjo normë ka ngjallur diskutime të ashpra në radhët e institucioneve për mbrojtjen e të drejtave civile, pasi privatësia është e rrezikuar. Kritikat fokusohen pikërisht mbi faktin se në smartphonë kushdo mund të mbajë informacione personale të ndjeshme, si foto shumë personale, emaile, kartela klinike e të dhëna të tjera.

Sipas Këshillit për të Drejtat Civile në Zelandën e Re, ky ligj konsiderohet si dhunim i privatësisë, pasi i jep të drejtë të plotë autoriteteve të detyrojnë turistët për kontrollin e telefonave të tyre, pa dhënë asnjë mundësi ligjore për të kontestuar urdhrin.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Aksident me vdekje në Shkodër

Aktualitet

Aksident me vdekje në Shkodër

Një aksident me vdekje ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Kryebushat, në aksin që lidh qytetin e Shkodrës me Bushatin. Viktimë e këtij aksidenti mësohet se ka qenë një grua, Shpresa...

Foto me kryq në ballë të universitetit, kush janë 10 pedagogët e Politeknikut që studentët kërkojnë vetting

Aktualitet

Foto me kryq në ballë të universitetit, kush janë 10 pedagogët e Politeknikut që studentët kërkojnë vetting

Ndërsa ka nisur marshimi i studentëve dhe i gjimnazistëve të Tiranës drejt Ministrisë së Arsimit, sot në ditën e shtatë të protestës, e cila do të jetë edhe më kulminantja...

Të burgosurit grek xhirojnë dhunën ndaj shqiptarit të dyshuar për vrasjen e studentes greke

Aktualitet

Të burgosurit grek xhirojnë dhunën ndaj shqiptarit të dyshuar për vrasjen e studentes greke

19-vjeçari shqiptar, Aleksandër Luca, që dyshohet se ka vrarë  studenten Eleni Topaludhi në Rodos ka rënë viktimë e rrahjes brenda burgut të Avlonës. Të burgosurit fillimisht filluan një sulm verbal me...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!