Fotogaleri/ Fshati Zogaj, natyrë e virgjër dhe tradita të paprekura më parë

Premte, 10 August 2018 12:09
Shqipëria ka vende të mrekullueshme për t’u eksploruar jo vetëm nga turistët e huaj, por edhe vendas! Zogaj, është një nga fshatrat që ofron natyrë dhe traditë të paprekur për këdo!

Zogaj ne Shkoder, fshati i peshkatareve dhe i klimes alpine.

Vetem 7 kilometra larg qendres se Shkodres ne kembet e Taraboshit dhe ne liqenin e Shkodres, ndodhet fshati Zogaj. Nje fshat qe prej shekujsh njihet per peshkimin, bimet medicinal, natyren e virgjer dhe vecanerisht per klimen alpine qe ka. Atje nuk ka pluhur makinash, nuk ka zhurma dhe nuk ka ndertime qe e kane shkatrruar faunen dhe floren e zones. Studjuesit mendojne qe ne ate zone kalon nje rryme ajrore e alpeve mqs me sy te lire ka vetem liqenin dhe alpet. Prej kohesh ne kete fshat, e kane vizutuar familje te cilat femijet e tyre kishin problem shendetesore dhe pas pak kohesh permiresimet kane qene te dukshme. 
Ne kete fshat mund te gjeni taven e famshme te krapit, gatimin tradicional te ketij peshkut te cilet banoret e ruajn me fanatizem. Kjo zone te jep shume mundesi per argetim sepse ka ujra te pastra dhe nje natyre te paprekur. Plazhet e zones te cilat jane publike, moli i cili sherben per trampopin, varkat te cilat mund te merren me nji shume simbolike per te lundruar dhe shtepite te vjetra qe mund te sherbejne si bujtuna ; jane aktraksionet dhe mundesite ideale per te bere pushime te lira dhe te mrekullueshme. Ne kete zone mund te behen udhetime me bicikleta dhe ekplorime ne shtigjet e malit te Taraboshit qe shkojne afer fshatit Skje ne Malin e Zi.

Modifikuar më Premte, 10 August 2018 12:14

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Njollat e bardha në lëkurë – Shenjat e mungesës së vitaminave në organizëm

Aktualitet

Njollat e bardha në lëkurë – Shenjat e mungesës së vitaminave në organizëm

Njollat e bardha në lëkurë ndryshe quhen Vitiligo. Ky problem shëndetësor shfaqet në çdo pjesë të trupit. Një karakteristikë e këtyre njollave është se janë simetrike. Pra nëse këto njolla dalin në...

Për 60 ditë/Receta me rozmarinë për problemet me mëlçinë

Aktualitet

Për 60 ditë/Receta me rozmarinë për problemet me mëlçinë

Përdorimet mjekësore të rozmarinës datojnë që në lashtësi. Kjo bimë çmohet si mirëmërëse për gjithë organizmin dhe për shëndetin e mëlçisë gjithashtu. AgroWeb.org sjell më poshtë një kurë të shëndetshme dhe krejt...

Icardi: Të fitosh derbin në minutën e 93 është edhe më bukur

Sport

Icardi: Të fitosh derbin në minutën e 93 është edhe më bukur

Sulmuesi argjentinas, Mauro Icardi që ishte “heroi” i Interit në derbin lokal kundër Milanit ka deklaruar pas takimit se të fitosh ndeshje të tilla në minutat shtesë është edhe më...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!