Shemben rregullat e riprodhimit: Pasardhës nga e njëjta gjini

Premte, 12 October 2018 18:41

Akademia Kineze e Shkencave ia ka dalë që përmes një eksperimenti të krijojë minj përmes dy nënave.

Shkencëtarët deklaruar se qeniet bimaternale (2 nëna) janë të shëndetshme dhe gati për të lënë pasardhës. U provua gjithashtu të realizoheshin pasardhës nga 2 meshkuj, por minjtë ngordhën fill pasi lindën.

Pse u provua diçka e tillë?

Studiuesit po përpiqeshin t’u jepnin përgjigje disa pyetjeve themelore mbi arsyet përse kryejmë marrëdhënie seksuale.

Gjitarët, përfshirë edhe ne arrijnë të lënë pasardhës vetëm përmes riprodhimit seksual. Por për një pjesë tjetër të gjallesave kjo nuk vlen: disa peshq femër, zvarranikë, amfibë dhe zogj shumohen vetë!

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Gjendet pranë kufirit një kafkë njeriu, dyshohet se i përket shqiptarit të vrarë dy vjet më parë

Aktualitet

Gjendet pranë kufirit një kafkë njeriu, dyshohet se i përket shqiptarit të vrarë dy vjet më parë

Një punëtor pastrimi ka gjetur kafkën e një njeriu në një nga kanalet e një zone industriale në Prevezë, Greqi. Dyshimet e para janë se kafka e gjetur mund t`i...

Bllokohet mish dhe peshk në tregun e Milotit, tregtoheshin në kushte skandaloze

Aktualitet

Bllokohet mish dhe peshk në tregun e Milotit, tregtoheshin në kushte skandaloze

Në kuadër  të vënies në kontroll të tregjeve mbarë vendit, Autoriteti Kombëtar i Ushqimit  ka bllokuar sot disa subjekte  në qytetin e Milotit. Trupat inspektuese e DRAKU, Lezhë kontrolluan tregun...

Si do të jetë kjo javë? Parashikimi nga astrologu Jorgo Pulla

Lifestyle

Si do të jetë kjo javë? Parashikimi nga astrologu Jorgo Pulla

DASHITë përgjithshmet: Kjo javë do të jetë plot me veprime dhe intensitet dhe mbi të gjitha me humor të mirë! Takimet shoqërore, pjesëmarrja në ngjarje publike, arratisje me miqtë dhe shokët...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!