Pothuajse çdo gjë shkoi në bazë të protokollit në ceremoninë e 100 vjetorit të armëpushimit të Luftës së Parë Botërore.…
Udhëheqësit e Francës dhe Gjermanisë, bënë thirrje për një qasje të përbashkët për të nxitur paqen në botë. Këto komente…
Presidenti Donald Trump nderoi sot trupat amerikane, franceze dhe të aleatëve të tjerë që humbën jetën gjatë Luftës së Parë…
Gjermania është një nga vendet e para që i ka dhënë gruas të drejtën e votës. 100 vjet më vonë…
Kryetari i Partisë Kristiansociale, CSU, dhe ministër i Brendshëm federal, Horst Seehofer do të dorëzojë vitin e ardhshëm postin si…
Të paktën 149 persona, mes të cilëve edhe civilë, janë vrarë në 24 orët e fundit të përplasjeve mes forcave…
Presidenti Gabonese Ali Bongo është i sëmurë rëndë, thotë zëdhënësi i tij, duke i dhënë fund javëve të heshtjes zyrtare…
Kancelarja gjermane, Angela Merkel paralajmëroi në 100 vjetorin e përfundimit të Luftës së Parë Botërore në Paris, se kishte konflikte…
Londra është qendra financiare e Europës dhe strehon selitë qendrore të një sërë bankash. Por, me Brexit, këto banka do…
Presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker, tha se përparimi është duke u bërë drejt një marrëveshje përfundimtare të Brexit, por…
Ditën e sotme janë zbuluar fjalët e fundit të gazetarit të vrarë saudit Jamal Khashoggi. Një gazetar turk i kronikës…
Autoritetet e shtetit të Floridës urdhëruan të shtunën rinumërimin elektronik të votave të zgjedhjeve kontestuese për senat dhe për guvernator,…

Lajmet e fundit

Rishfaqet pas 6 vitesh piktura e vjedhur e Picasso

Kuriozitete

Rishfaqet pas 6 vitesh piktura e vjedhur e Picasso

Një pikturë që besohet të jetë “Tête d’Arlequin” nga Pablo Picasso e cila është vjedhur në 2012 nga Muzeu Kunsthal i Roterdamit është shfaqur në Rumani. Hajdutët morën shtatë piktura, me...

Papa fton në meshë të varfrit

Aktualitet

Papa fton në meshë të varfrit

Padrejtësia është rrënja e pandreqshme e varfërisë”, tha Papa Françesku në meshën që shënoi Ditën e Kishës Katolike për të Varfrit. Ati i Shenjtë ftoi për shërbesën në Bazilikën e...

‘Po vdesin njerëz’/ Bllokohen rrugët në këtë zonë të Shqipërisë

Aktualitet

‘Po vdesin njerëz’/ Bllokohen rrugët në këtë zonë të Shqipërisë

Moti i keq në Dardhë të Korçës po rrezikon jetën e banorëve  dhe të turistëve që kanë shkuar për të parë bukuritë e zonës. Edhe pse prej dy ditësh është dhënë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!