Tkurret ekonomia e Japonisë/ Përfundon periudha më e gjatë e rritjes në 3 dekada

E mërkurë, 16 May 2018 19:53

Ekonomia e Japonisë është tkurrur më shumë se ç’pritej në fillim të vitit, pas performancës më të fortë më dekada, duke sjellë lajme negative për Qeverinë që po përpiqet të nxisë nivelin e çmimeve.

Ekonomia e tretë më e madhe në botë u tkurr me 0.6% me bazë vjetore, që përbën një rënie më të madhe se vlerësimet e analistëve prej 0.2%.

Kjo tkurrje, që u nxit nga rënia e investimeve, konsumit dhe rritjes së ngadaltë të eksporteve, vjen në një kohë që kompanitë japoneze kanë treguar shqetësim mbi efektet e politikave proteksioniste të Donlad Trump.

Të dhënat vënë gjithashtu në dukje mungesën e mbrojtjes nga Banka Qendrore ndaj një goditjeje ekonomike apo financiare, pas 5 vitesh të stimujve gjigantë monetarë,  që e kanë lënë me më pak mjete në dispozicion.

Kërkesa e jashtme, apo tregtia neto, i shtoi vetëm 0.1% rritjes së PBB. Eksportet e vendit po humbasin vrull, pasi u rritën me vetëm 0.6% në tremujorin e parë, krahasuar me 2.2% rritje në fund të vitit të kaluar.

Ngadalësimi i eksporteve erdhi prej dërgesave më të ulëta të pjesëve për aparat celularë dhe pajisjeve për fabrikat gjatë tremujorit.

Kjo përbën një shqetësim për prodhuesit japonezë, për shkak se këto makineri dhe pjesë elektronike dërgohen në Kinë, ku përdoren për të krijuar mallra të eksportit.

Megjithatë, sipas analistëve, ekonomia e Japonisë nuk po shkon drejt recesionit dhe tkurrja është e përkohshme.

Të dhënat sollën përfundimin e ekspansionit ekonomik për 8 tremujorë radhazi, që ishte periudha më e gjatë e rritjes që prej vitit 1986.

Modifikuar më E mërkurë, 16 May 2018 20:47

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

FOTO/ Aurela Hoxha shfaqet ashtu siç nuk e keni parë

Show-biz

FOTO/ Aurela Hoxha shfaqet ashtu siç nuk e keni parë

Aurela Hoxha njihet për fotot provokative që i poston. Në llogarinë e saj në Instagram, Aurela është tejet aktive dhe shpesh ndan me ndjekësit foto nga më provokativet, shkruan lajmi.net E veshur...

Haradinaj zyrtarizon Mustafën e Matoshin ministra të rinj

Bota Shqiptare

Haradinaj zyrtarizon Mustafën e Matoshin ministra të rinj

Ekrem Mustafa është emëruar ministër i ri i Punëve të Brendshme. Kryeministri Ramush Haradinaj ka marrë vendim që Fatmir Matoshi të jetë ministër i Mjedisit, i cili deri tani ishte Ushtrues...

Rumunët të pandalshëm, përsëri kënduan “Kosova është Serbi”

Bota Shqiptare

Rumunët të pandalshëm, përsëri kënduan “Kosova është Serbi”

Në shtator të këtij viti, tifozët e skuadrës rumune në Beograd kënduan “Serbia është Kosovë”, e me të njëjtin avazh kënduan edhe mbrëmë në Bukuresht. Serbia dje ka luajtur lojën e...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!