Tkurret ekonomia e Japonisë/ Përfundon periudha më e gjatë e rritjes në 3 dekada

E mërkurë, 16 May 2018 19:53

Ekonomia e Japonisë është tkurrur më shumë se ç’pritej në fillim të vitit, pas performancës më të fortë më dekada, duke sjellë lajme negative për Qeverinë që po përpiqet të nxisë nivelin e çmimeve.

Ekonomia e tretë më e madhe në botë u tkurr me 0.6% me bazë vjetore, që përbën një rënie më të madhe se vlerësimet e analistëve prej 0.2%.

Kjo tkurrje, që u nxit nga rënia e investimeve, konsumit dhe rritjes së ngadaltë të eksporteve, vjen në një kohë që kompanitë japoneze kanë treguar shqetësim mbi efektet e politikave proteksioniste të Donlad Trump.

Të dhënat vënë gjithashtu në dukje mungesën e mbrojtjes nga Banka Qendrore ndaj një goditjeje ekonomike apo financiare, pas 5 vitesh të stimujve gjigantë monetarë,  që e kanë lënë me më pak mjete në dispozicion.

Kërkesa e jashtme, apo tregtia neto, i shtoi vetëm 0.1% rritjes së PBB. Eksportet e vendit po humbasin vrull, pasi u rritën me vetëm 0.6% në tremujorin e parë, krahasuar me 2.2% rritje në fund të vitit të kaluar.

Ngadalësimi i eksporteve erdhi prej dërgesave më të ulëta të pjesëve për aparat celularë dhe pajisjeve për fabrikat gjatë tremujorit.

Kjo përbën një shqetësim për prodhuesit japonezë, për shkak se këto makineri dhe pjesë elektronike dërgohen në Kinë, ku përdoren për të krijuar mallra të eksportit.

Megjithatë, sipas analistëve, ekonomia e Japonisë nuk po shkon drejt recesionit dhe tkurrja është e përkohshme.

Të dhënat sollën përfundimin e ekspansionit ekonomik për 8 tremujorë radhazi, që ishte periudha më e gjatë e rritjes që prej vitit 1986.

Modifikuar më E mërkurë, 16 May 2018 20:47

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Babai i Ibrahim Bashës: Djalin ma vranë me snajper, shteti hesht!

Aktualitet

Babai i Ibrahim Bashës: Djalin ma vranë me snajper, shteti hesht!

Në një video, pak muaj përpara se të ndahej nga jeta, Ibrahim Basha shihet duke bërë stërvitje. Ai kishte marrë pjesë në disa misione në Afganistan me trupat ushatarake, ishte...

Ndalet koha në kopshtin e Prrenjasit, kushtet si para vitit 1990

Aktualitet

Ndalet koha në kopshtin e Prrenjasit, kushtet si para vitit 1990

Kamera e emisionit BOOM ka shkuar në qytetin e vogël të Prrenjasit, për të parë kushtet e kopshtit publik të këtij qyteti. Aty duket sikur koha ka ndaluar, pasi kushtet janë...

Kate Middleton tregon vështirësitë e të qenurit nënë

Lifestyle

Kate Middleton tregon vështirësitë e të qenurit nënë

Kate Middleton ka treguar së fundmi vështirësitë e të qenurit nënë. Dukesha është nënë e tre fëmijëve dhe ka ndarë me të gjithë, sfidat e të qenurit prind. “Është shumë e...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!