Samurai i fundit, jeta reale e luftëtarëve japonezë

E mërkurë, 16 May 2018 17:16

Një koleksion i rrallë fotografish të luftëtarëve samuraj po shfaqet këto ditë në Galerinë e Fotografive në Londër. Shumica e tyre janë realizuar në periudhën 1860 – 1877, para se sistemi samuraj të shfuqizohej me ligj.

Pjesa dërrmuese e fotografive që keni parë deri tani me samuraj nuk janë të vërteta, por inskenime të realizuara pas vitit 1877 me njerëz të veshur me kostume. Fotografitë tregojnë jetën e përditshme të luftëtarëve më të famshëm japonezë, në periudhën e fundit të ekzistencës së tyre në “legalitet”. /tch/

Modifikuar më E mërkurë, 16 May 2018 17:22

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.