Greva në aeroportet e Gjermanisë – Anulohen mbi 600 fluturime. Stafi i sigurisë kërkon 20 euro/orë

E Enjte, 10 Janar 2019 15:28

Më shumë se 640 fluturime janë anuluar në Gjermani ditën e Enjte, për shkak të grevave të stafit të sigurisë në aeroportet e Duesseldorfit, Këlnit dhe Stuttgartit.

Personeli i sigurisë po përpiqet t’i ushtrojë presion menaxhimit në negociatat për pagat. Nga 1,054 fluturime të planifikuara, 643 u anuluan, sipas deklaratës së aeroporteve, duke shtuar se janë ndikuar shumë prej pasagjerëve që arrijnë në një mesatare prej 115,000 në ditë, ndërkohë që ka pasur vonesa të mëdha në pikat e sigurisë.

Sindikata e sektorit publik Verdi, ka bërë të ditur se po negocion me punëdhënësit për 23 mijë punëtorë të sigurisë në aeroporte në Gjermani. Negociatat për pagat pritet të rinisin më 23 Janar. Sindikata ka kërkuar një rritje të pagës në 20 euro për orë, përpara taksave. Autoriteti i Aeroporteve ka refuzuar këtë kërkesë, pasi është shumë e lartë.

Pagat variojnë në çdo aeroport dhe në bazë të postit përkatës, e për rrjedhojë, norma fikse e kërkuar do të sillte një rritje tejet të lartë për disa. Sindikata paralajmëroi se prishja e negociatave mund të sjellë greva më të mëdha në aeroportet gjermanë.

Ditën e Hënë, greva në aeroportet Schoenefeld dhe Tegel të Berlinit, sollën vonesa dhe anulimin e mbi 60 fluturimeve.

Klevis Llaha/SCAN

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Hyjnë ilegalisht, kapen 2 shqiptarë në aeroportin e Berlinit

Aktualitet

Hyjnë ilegalisht, kapen 2 shqiptarë në aeroportin e Berlinit

Dy shqiptarë janë ndaluar në aeroportin e Berlinit në Gjermani pasi nuk kishin leje qëndrimi në këtë shtet, ndërsa bashkë me to janë arrestuar edhe një turk dhe një shtetas...

Meri paralajmëron: Dashuria dhe paratë, kjo shenjë horoskopi do marrë një lajm të mirë këtë javë

Aktualitet

Meri paralajmëron: Dashuria dhe paratë, kjo shenjë horoskopi do marrë një lajm të mirë këtë javë

Mërkuri është lidhur pozitivisht me Neptunin, por nga ana tjetër ndodhet në një katërkëndësh pak të vështirë me Jupiterin. Do kemi sukses ne pune dhe ne krijimtari. Do ishte mire te...

Ndalimi i prokurorit/ Denoncimi i prindërve të vajzës që u mor peng: I dhamë 1 mln Takut

Aktualitet

Ndalimi i prokurorit/ Denoncimi i prindërve të vajzës që u mor peng: I dhamë 1 mln Takut

Skënder Dalipi denoncoi publikisht në korrik të vitit të kaluar prokurorin Spartak Çoçoli. Ai deklaroi se i kishte dhënë 1 milion lekë të vjetra prokurorit që të ndikonte në favor të...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!