Të bllokuar prej javësh në det, arrihet marrëveshja për shpërndarjen e emigrantëve në Maltë

E mërkurë, 09 Janar 2019 22:16

Malta ka arritur një marrëveshje me 8 vende të BE-së, për të pritur dhe ndarë 49 emigrantët që janë bllokuar në det prej javësh.

Kryeministri i Maltës tha se, Gjermania, Franca, Portugalia, Irlanda, Rumania, Luksemburgu, Holanda dhe Italia do t’i prisnin ata.

Sipas marrëveshjes, 49 emigrantët që qëndrojnë në anijet e organizatave humanitare në det, munden tani të zbarkojnë në Maltë.

Marrëveshja vendos po ashtu edhe të ardhmen e 249 emigrantëve të shpëtuar, që ndodhen aktualisht në shtetin ishull. 49 emigrantët ndodheshin në bordin e dy anijeve që nuk ishin lejuar të ankoroheshin në portet e Maltës dhe Italisë.

Plot 32 persona u shpëtuan pranë Libisë më 22 dhjetor, nga anija holandeze “Sea Watch 3”, e përdorur nga një grup humanitar gjerman, ndërsa një anije e dytë “Sea Eye”, po e një organizate gjermane, shpëtoi 17 të tjerë më 29 dhjetor.

Situata në bordin e të dyja anijeve është përkeqësuar mjaft, me ujin e pijshëm dhe ushqimet që mungonin. Papa Françesku u bëri apel udhëheqësve evropianë gjatë fundjavës, të tregonin solidaritet dhe t’u jepnin emigrantëve mundësinë për të zbritur në port.

Modifikuar më E mërkurë, 09 Janar 2019 22:16

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Meri paralajmëron: Dashuria dhe paratë, kjo shenjë horoskopi do marrë një lajm të mirë këtë javë

Aktualitet

Meri paralajmëron: Dashuria dhe paratë, kjo shenjë horoskopi do marrë një lajm të mirë këtë javë

Mërkuri është lidhur pozitivisht me Neptunin, por nga ana tjetër ndodhet në një katërkëndësh pak të vështirë me Jupiterin. Do kemi sukses ne pune dhe ne krijimtari. Do ishte mire te...

Ndalimi i prokurorit/ Denoncimi i prindërve të vajzës që u mor peng: I dhamë 1 mln Takut

Aktualitet

Ndalimi i prokurorit/ Denoncimi i prindërve të vajzës që u mor peng: I dhamë 1 mln Takut

Skënder Dalipi denoncoi publikisht në korrik të vitit të kaluar prokurorin Spartak Çoçoli. Ai deklaroi se i kishte dhënë 1 milion lekë të vjetra prokurorit që të ndikonte në favor të...

Mësoni në sa vende mund të lëvizni pa vizë me pasaportën shqiptare (FOTO)

Aktualitet

Mësoni në sa vende mund të lëvizni pa vizë me pasaportën shqiptare (FOTO)

Sipas renditjes së Indeksit të Pasaportave Henley për 2019, Shqipëria renditet në vendin e 50-të të vendeve, pasaportat e të cilëve e bëjnë më të lehtë udhëtimin. Me një pasaportë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!