Mijëra të evakuuar nga zjarret

Premte, 09 November 2018 11:24

Me mijëra banorë po evakuohen në Kaliforninë e Veriut, për shkak të zjarreve që kanë përfshirë pyjet dhe që po përhapen me shpejtësi drejt zonave të banuara. Zjarri, që nisi orët e para të së enjtes pranë Camp Creek është ndihmuar edhe erërat e forta dhe thatësia në pyje. Lagje të tëra, shkolla e spitale janë evakuuar, ndërsa disa prej banorëve në qytetin e Paradise mbetën të bllokuar nga flakët.

Autoritetet thonë se ka raportime ende të pakonfirmuara për viktima. Deri më tani, sipas BBC, flakët kanë shkatërruar rreth 20 mijë hektarë. Era me shpejtësi 80 kilometra në orë, bëri që zjarri të merrte përmasa të mëdha në vetëm pak orë, duke i detyruar disa prej banorëve që të braktisnin shtëpitë apo makinat, në mënyrë që t’i shpëtonin flakëve.

Nga ana tjetër, në jug në Ventura County pranë Los Angeles, erërat e forta po e bëjnë të vështirë përpjekjet për të vënë nën kontroll një tjetër zjarr masiv.

Autoritetet kanë urdhëruar evakuimin e banorëve në veri të Kalifornisë, në qytetin e Paradise, ku jetojnë rreth 26 mijë banorë, ashtu sikurse edhe në Magalia, Concow, Butte Creek Canyon dhe në zonat e Butte Valley. Ndërkohë, shërbimet e emergjencës vijojnë punën për t’u ardhur në ndihmë personave që kanë mbetur të bllokuar.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Zgjedhjet brenda PD, Gjata: Ju tregoj pse ishin të ndershme dhe me standart

Politikë

Zgjedhjet brenda PD, Gjata: Ju tregoj pse ishin të ndershme dhe me standart

Njëri prej personazheve më të rinj në arenën politike të demokratëve është edhe Çlirim Gjata, i zgjedhur si Sekretar për Çështjet Ligjore në PD. I ftuar në “Open” të Eni...

Bebe Rexha "shpërthen" ndaj stilistëve të famshëm, zbuloni arsyen

Show-biz

Bebe Rexha "shpërthen" ndaj stilistëve të famshëm, zbuloni arsyen

Ylli i popit, Bebe Rexha ka reaguar publikisht për disa stilistë që refuzuan ti japin veshje për eventin "Grammys" pasi trupi i saj është i madh dhe nuk kanë masa...

Tatimet: Ndryshimet që prekin tatimin mbi të ardhurat

Aktualitet

Tatimet: Ndryshimet që prekin tatimin mbi të ardhurat

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve, në vijim të informimit për Paketën Fiskale 2019, njofton të gjithë tatimpaguesit për ndryshimet kryesore në ligjin nr. 8438, datë 28.12.1998 “Për tatimin mbi të...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!