Moscovici  “shuplakë” Italisë: Asnjë kompromis mbi rregullat buxhetore të BE-së

Premte, 09 November 2018 07:02

Shefi i ekonomisë së Bashkimit Europian, Pierre Moscovici, ka këmbëngulur se nuk do të ketë asnjë kompromis me Italinë mbi rregullat buxhetore të BE-së, ndërsa zbuloi projeksionet më të fundit ekonomike të Komisionit Europian.

“Unë jam i shqetësuar për fjalën kompromis. Nuk mund të ketë një lloj negocimi për këtë”, tha Moscovici për gazetarët pas publikimit të projeksioneve të Komisionit.
Ekzekutivi i BE-së tha se buxheti i propozuar i Romës do të shkaktojë deficitin e buxhetit të Italisë në 2.9% vitin e ardhshëm dhe 3.1% në vitin 2020, duke shkelur kufirin prej 3% të përcaktuar nga Pakti i Stabilitetit dhe Rritjes.
Buxheti i paraqitur kërkon të zvogëlojë taksat dhe të ndërpresë shkurtimet e pensioneve të planifikuara paraprakisht, ndërsa ministri i Financave, Giovanni Tria, ka insistuar se nuk do të ketë ‘kompromis e as konflikt’ me Komisionin.
Ndërkohë, Moscovici vuri në dukje se borxhi italian u zgjerua pas publikimit të projektbuxhetit. Këtë të hënë, shefi i Eurogrupit, Mario Centeno, i bëri thirrje Italisë që të paraqesë një propozim buxhetor që përputhet me rregullat fiskale europiane.
Ai deklaroi se bazat e ekonomisë europiane janë të qëndrueshme, duke shtuar se të gjitha vendet e BE-së do të gëzonin një rritje ekonomike në shkallë të ndryshme gjatë vitit 2019, megjithëse me një ritëm më të ngadaltë. Ndërkohë, shtoi më tej se papunësia dhe borxhi publik në Eurozonë do të vazhdojnë të bien.
Tensionet e tregtisë ndërmjet SHBA dhe Kinës gjithashtu përbëjnë një rrezik afatmesëm, tha Moscovici, ndërsa shtoi se ngadalësimi i pranishëm në tregtinë botërore ndikon në eksportet dhe besimin e bizneseve europiane.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Kosova, të martën bëhet anëtare e INTERPOL-it

Bota Shqiptare

Kosova, të martën bëhet anëtare e INTERPOL-it

Ministri i Punëve të Jashtme në Qeverinë e Kosovës, Behgjet Pacolli, u shpreh optimist se Kosova nga nesër do të jetë anëtare e organizatës policore ndërkombëtare - INTERPOL. "Vota pro është...

LAJM I FUNDIT/ Kërkohet dorëheqja e deputetit të PS, fyeu fëmijët autikë

Aktualitet

LAJM I FUNDIT/ Kërkohet dorëheqja e deputetit të PS, fyeu fëmijët autikë

Ndaj gjuhës fyese të deputetit socialist Alket Hyseni kundrejt autikëve ka reaguar edhe drejtuesja e fondacionit “Down Syndrome Albania” Emanuela Pepkola Zaimi e cila ka kërkuar dorëheqjen. “Alket Hyseni jepni dorëheqjen”...

5 vjet pa Sokol Olldashin, Basha status të veçantë

Politikë

5 vjet pa Sokol Olldashin, Basha status të veçantë

Kryetari i PD-së Lulzim Basha ka përkujtuar ish-ministrin dhe deputetin demokrat Sokoll Olldashi në 5-vjetorin e ndarjes së tij nga jeta. kryetari i PD-së Lulzim Basha, e kujton përmes një mesazhi...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!