Snowden: Për vëzhgimin e Khashoggit u përdor teknologjia izraelite

E Enjte, 08 November 2018 18:06

Ish-bashkëpunëtori i Agjencisë amerikane të Sigurisë Kombëtare (NSA), Edward Snowden, ka thënë të enjten se për vëzhgimin e gazetarit të vrarë saudit, Jamal Khashoggi, ishte përdorur teknologjia, të cilën e zhvillon kompania izraelite NSO.

Snowden, duke folur nëpërmjet një videolidhjeje prej një lokacioni të panjohur në Rusi para pjesëmarrësve të një konference për siguri kombëtare, e akuzoi kompaninë NSO se shet mjete për vjedhje digjitale dhe tha se këto mjete tani nuk po përdoren ekskluzivisht për arrestimin e të akuzuarve për krime dhe për pengimin e sulmeve terroriste, por edhe për përfitime parash deri “në atë masë sa shkaktohen edhe humbje jetësh”.

Snowden tha se përgjimi i thirrjeve telefonike dhe i emailave të qytetarëve të caktuar mund të ndikojë që agjencitë e sigurisë të prodhojnë vendime të gabuara në lidhje me rastet e ndërlikuara.

“Vëzhgimet nuk po bëhen në emër të sigurisë, por për të pasur kontroll mbi gjërat”, ka thënë Snowden. Ai paralajmëroi po ashtu se ekziston mundësia që kompanitë private të vëzhgimit dikur të kenë fuqi marramendëse kontrolli mbi jetët e qytetarëve të thjeshtë dhe se qeveritë këtë gjë nuk do të mund ta mbajnë nën frerë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Zgjedhjet brenda PD, Gjata: Ju tregoj pse ishin të ndershme dhe me standart

Politikë

Zgjedhjet brenda PD, Gjata: Ju tregoj pse ishin të ndershme dhe me standart

Njëri prej personazheve më të rinj në arenën politike të demokratëve është edhe Çlirim Gjata, i zgjedhur si Sekretar për Çështjet Ligjore në PD. I ftuar në “Open” të Eni...

Bebe Rexha "shpërthen" ndaj stilistëve të famshëm, zbuloni arsyen

Show-biz

Bebe Rexha "shpërthen" ndaj stilistëve të famshëm, zbuloni arsyen

Ylli i popit, Bebe Rexha ka reaguar publikisht për disa stilistë që refuzuan ti japin veshje për eventin "Grammys" pasi trupi i saj është i madh dhe nuk kanë masa...

Tatimet: Ndryshimet që prekin tatimin mbi të ardhurat

Aktualitet

Tatimet: Ndryshimet që prekin tatimin mbi të ardhurat

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve, në vijim të informimit për Paketën Fiskale 2019, njofton të gjithë tatimpaguesit për ndryshimet kryesore në ligjin nr. 8438, datë 28.12.1998 “Për tatimin mbi të...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!