Trump-it i humbet durimi me vendet e NATO-s, dyfishon detyrimet në 4%

E mërkurë, 11 July 2018 21:43

Presidenti i SHBA Donald Trump u ka bërë thirrje aleatëve të NATO-s që të shpenzojnë 4% të prodhimit të tyre vjetor (PBB) në ushtari – dyfishin e objektivit aktual.

Shtëpia e Bardhë konfirmoi se ai kishte bërë vërejtjet gjatë samitit të aleancës ushtarake perëndimore në Bruksel.

Trump gjithashtu ka kritikuar ashpër Gjermaninë lidhur me shpenzimet e saj të mbrojtjes dhe blerjen  e energjisë në Rusi.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s tha se fokusi kryesor duhet të jetë në të gjithë anëtarët që arrijnë objektivin aktual prej 2% të PBB-së.

Jens Stoltenberg nuk pranoi të përgjigjet në një pyetje specifike në lidhje me vërejtjet e z. Trump, por u tha gazetarëve: “Mendoj se duhet së pari të arrijmë në 2%, të përqëndrohemi në atë tani … gjëja më e mirë është që ne po shkojmë drejt kësaj.”

Për dekada pas përfundimit të Luftës së Ftohtë, tha ai, vendet e NATO-s kishin shkurtuar buxhetet e mbrojtjes, ndërsa tensionet ranë dhe tani duhej të rriteshin në një kohë kur tensionet po rriteshin.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Humbi jetën duke shpëtuar të fejuarën, ish-kryeministri mesazh për familjen e Ervid Palaj   

Aktualitet

Humbi jetën duke shpëtuar të fejuarën, ish-kryeministri mesazh për familjen e Ervid Palaj  

I riu Ervid Palaj humbi jetën mesditën e sotme në Vilun, pasi shpëtoi të fejuarën e tij dhe motrën nga mbytja. Mesazhe të shumta ngushëllimi kanë ardhur nga të gjitha anët.  Gjesti...

Turqi, 2 mijë notarë në garë në Bosfor

Globi

Turqi, 2 mijë notarë në garë në Bosfor

Në Turqi, më tepër se dy mijë njerëz zhvilluan sot gara noti nga Azia për në Europë, si pjesë e garës së përvitshme Ndërkontinentale të Bosforit. Notarët përshkruan ngushticën që lidh...

Shehu: Bushati bëri rolin e strucit

Politikë

Shehu: Bushati bëri rolin e strucit

Deputeti i Partisë Demokratike Tritan Shehu ka reaguar lidhur me deklaratat që bëri sot Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati. Përmes një statusi në profilin e tij në Facebook, Shehu thotë se...