Nga Kastriot Dervishi Komunistët mbajnë si udhëheqës të luftës së tyre civile dhe për pushtet, Enver Hoxhën. Në të vërtetë…
Nga Kastriot Dervishi 30 vjet më parë, regjimi komunist, pas procesit gjyqësor, vari poetin Havzi Nela. Më 9 gusht 1988…
Nga Reshat Kripa U vra poeti. Përse u vra? Mos vallë kishte kryer ndonjë krim? Jo. Ai shkruante vetëm vargje.…
Nga Kastriot Dervishi Falsifikatorët e historisë kanë karakteristikë se janë të pandryshueshëm. Asnjëherë ata nuk pranojnë të vërtetën. Fotografitë e…
Nga Kastriot Dervishi Miladin Popoviçi dhe Dushan Mugosha kanë qenë drejtuesit e vërtetë të Partisë Komuniste Shqiptare në vitet 1941-1944.…
Nga Kastriot Dervishi Para pak ditësh qeveria miratoi vendimin për kthimin e eshtrave të Mit’hat Frashërit në atdhe. Por ama…
Nga Kastriot Dervishi Në gusht 1943 u formua brigada e parë komuniste. Të pranishëm në formimin e saj ishin edhe…
Nga SHPENDI TOPOLLAJ Rruga që ka përshkruar mjekësia shqiptare është e mbushur me përpjekje e sakrifica të mëdha. Puna vetmohuese…
Nga Kastriot Dervishi Në aeroportin e Kuçovës do të ndërtohet një prej bazave më të madha të NATO-s në Ballkan.…
Nga Kastriot Dervishi Dukuria e manipulimit të fotografive historike nuk ka qenë vetëm e atyre që lidheshin me veprimtarinë e…
Nga Kastriot Dervishi Në fotot e propagandës, udhëheqësi duhet të dalë largpamës. Si pamja e tij ashtu edhe sfondi duhet…
Nga Kastriot Dervishi Në këtë foto, E.Hoxha është me Kostandin Boshnjakun në Labinot të Elbasanit në vitin 1943. Nuk duket…

Lajmet e fundit

Shkupi reagon ndaj Moskës

Globi

Shkupi reagon ndaj Moskës

Ministria e Jashtme e Maqedonisë ka reaguar të martën pas një shkrese të diplomacisë ruse në lidhje me votimin në parlament para pak ditësh të procedurave për ndryshimet kushtetuese. Shkupi thekson...

Kocijançiç: KE dhe Serbia kanë pikëpamje shumë të ndryshme për ndërprerjen e dialogut

Globi

Kocijançiç: KE dhe Serbia kanë pikëpamje shumë të ndryshme për ndërprerjen e dialogut

Dialogu mes Kosovës dhe Serbisë është duke u zhvilluar në nivel teknik dhe ekspertësh, ka thënë zëdhënësja e Komisionit Evropian, Maja Kocijançiç. Në një bisedë për agjencinë serbe të lajmeve “Beta”...

Bardhi rinovon me Levanten

Sport

Bardhi rinovon me Levanten

Mesfushori shqiptar Enis Bardhi ka rinovuar edhe për dy vite kontratën me skuadrën nga La Liga, Levante që ka njoftuar të martën. Me kontratën e re, Bardhi do të jetë pjesë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!