1946/Republika popullore me 101 gjyle

Premte, 11 Janar 2019 17:34
Faksimile e mbledhjes së Asamblesë, si dhe pamja ballore e sallës ku qëndron kryesia e saj dhe qeveria. Faksimile e mbledhjes së Asamblesë, si dhe pamja ballore e sallës ku qëndron kryesia e saj dhe qeveria.

Nga Kastriot Dervishi

Më 29 nëntor 1945 u shpall Republika Popullore Federative e Jugosllavisë. Më 2 dhjetor 1945 u zhvilluan zgjedhjet për Asamblenë Kushtetuese, në të cilat mori pjesë vetëm organizata e Frontit Demokratik. Asambleja Kushtetuese e përbërë nga 82 asamblistë çeli punimet më 10 janar 1946. Në ballinë ishte vendosur një stemë me shqiponjë e sipër saj një yll i kuq komunist. Në seancën e dytë të 11 janarit, mungonin tre asamblistë: Liri Gega, Naxhije Dume (të sëmura) dhe Kostandin Boshnjaku (pa leje). Punimet i drejtoi deputeti më i vjetër Petraq Popa. U lexua raporti i komisionit të mandateve nga Sami Baholli. Bëhet betimi i asamblistëve. Medar Shtylla propozoi kryesinë e Asamblesë, me 5 veta, e cila u pranua. Hysni Kapo dorëzoi në emër të deputetëve të Vlorës një mocion me shkrim, i cili pas një përshkrimi jo cilësor historik kërkonte shpalljen e Republikës Popullore të Shqipërisë. Mocionin e lexoi nënkryetari i Asamblesë Kushtetuese, Arif Gjyli. Rreth mocionit diskutoi i pari Koçi Xoxe dhe vijuan 7 asamblistë të tjerë. Të gjithë diskutuesit nuk flasin asgjë ligjore, por vetëm fjalë të përgjithshme pa lidhje me objektin. Mocioni vihet në votë dhe nën brohoritje miratohet. Nako Spiru propozon që të jetë festë kombëtare dita 11 janar. Votohet dhe pranohet. Hasan Pulo propozon të hidhen 101 të shtëna topi. Pranohet. (Gjenden gjylet dhe bëhen gati për shkrepje). Seanca vijon po atë ditë ora 15.00. Miratohet një deklaratë dhe qeveria jep dorëheqjen. Pas lufte, momenti i republikës së dytë, por popullore si modeli jugosllav, nuk ilustrohej me foto të sallës, por vetëm me një të jashtme. Kjo për faktin se shumë nga të pranishmit ishin deklaruar tradhtarë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Shitet Telekom Albania, ja kush janë blerësit dhe shuma

Aktualitet

Shitet Telekom Albania, ja kush janë blerësit dhe shuma

Shitet Telekom Albania. Sipas informacioneve të publikuara sot, Telekom Albania i është shitur një kompanie bullgare. Vlera e shitjes është 50 milion euro. Më poshte keni njoftimin që konfirmon shitjen e Telekom...

Kapen 2 milionë euro drogë

Aktualitet

Kapen 2 milionë euro drogë

Një sasi e madhe droge është kapur gjatë natës në Italia. Në pranga është vënë një shqiptar, i cili mësohet se e kishte lënë sasinë e madhe të kanabisit në garazhin...

Hyjnë ilegalisht, kapen 2 shqiptarë në aeroportin e Berlinit

Aktualitet

Hyjnë ilegalisht, kapen 2 shqiptarë në aeroportin e Berlinit

Dy shqiptarë janë ndaluar në aeroportin e Berlinit në Gjermani pasi nuk kishin leje qëndrimi në këtë shtet, ndërsa bashkë me to janë arrestuar edhe një turk dhe një shtetas...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!