1976/Pallati i papërfunduar i sportit te Namazgjaja në Elbasan, dënimi i inxhinierit

E Enjte, 03 Janar 2019 17:31

Nga Kastriot Dervishi

Në fushën e Namazgjasë në Elbasan, nisi të ndërtohej në vitet ’70 pallati i sportit i qytetit. Kjo vepër ishte marrë përsipër vullnetarisht nga ing.Shkëlqim Bumçi deri ngritjen në nivel skeleti të objektit. Punimet u ndërprenë kur ato ishin në fazën e themeleve sepse inxhinieri u godit për një çështje tjetër. Formalisht u tha se shpenzime të tepërta. Pallati i lojërave me dorë ishte vendosur të ndërtohej në bazë të VKM-së nr.196, datë 25-26 nëntor 1970 (VKM me dy data, rast i rrallë). Punimet filluan në prill 1971 dhe u ndërprenë pas 5 vjetësh. Ing.Shkëlqim Bumçi i akuzuar për një çështje tjetër sa familjare aq edhe politike, u arrestua më 18.2.1976. Fotografia bashkëlidhur është e vitit 1976.  Për shumë vite, pamja e një pallati sporti në ndërtim te Namazgjaja ngeli e ngrirë. Shumë vite më vonë vendi u kthye në lulishte.

Veprat e hekurudhës Elbasan-Përrenjas (ura e Bushtricës), punimet në kombinatin metalurgjik si dhe pallati i sportit u përdorën nga hetuesia për ta mbështetur akuzën e saj. Për dy të parat u specifikua “dëmi” financiar. Në vendimin e gjykatës ndër të tjera thuhej se dënimi jepej: “...për shkak të karakterit të tij, me shfaqje të theksuara të liberalizmit, mendjemadhësisë, arrogancës, prepotencë, lavdisë personale, të ushqyera këto më tepër edhe nga ideologjia borgjeze-revizioniste, me të cilën ai ka marrë kontakte disa herë dhe drejtpërdrejt, degjeneroi moralisht dhe politikisht në një element me koncepte armiqësore, të cilat e kanë konsideruar atë dhe janë shfaqur gjatë veprimtarisë së tij shtetërore...”.

Me vendimin nr.8, datë 24.7.1978 (2 vjet e gjysmë pas arrestimit) të Gjykatës së Lartë, në bazë të neneve 72 (sabotazhi) e 73 (agjitacioni e propaganda) të Kodit Penal të vitit 1952, ing.Bumçi u dënua me 20 vjet burgim. U lirua më 11.4.1986.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Meri paralajmëron: Dashuria dhe paratë, kjo shenjë horoskopi do marrë një lajm të mirë këtë javë

Aktualitet

Meri paralajmëron: Dashuria dhe paratë, kjo shenjë horoskopi do marrë një lajm të mirë këtë javë

Mërkuri është lidhur pozitivisht me Neptunin, por nga ana tjetër ndodhet në një katërkëndësh pak të vështirë me Jupiterin. Do kemi sukses ne pune dhe ne krijimtari. Do ishte mire te...

Ndalimi i prokurorit/ Denoncimi i prindërve të vajzës që u mor peng: I dhamë 1 mln Takut

Aktualitet

Ndalimi i prokurorit/ Denoncimi i prindërve të vajzës që u mor peng: I dhamë 1 mln Takut

Skënder Dalipi denoncoi publikisht në korrik të vitit të kaluar prokurorin Spartak Çoçoli. Ai deklaroi se i kishte dhënë 1 milion lekë të vjetra prokurorit që të ndikonte në favor të...

Mësoni në sa vende mund të lëvizni pa vizë me pasaportën shqiptare (FOTO)

Aktualitet

Mësoni në sa vende mund të lëvizni pa vizë me pasaportën shqiptare (FOTO)

Sipas renditjes së Indeksit të Pasaportave Henley për 2019, Shqipëria renditet në vendin e 50-të të vendeve, pasaportat e të cilëve e bëjnë më të lehtë udhëtimin. Me një pasaportë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!