1945/Dënimet me vdekje të Divizionit të 5-të kundër shqiptarëve të Kosovës

Premte, 28 December 2018 17:48
Forca të Divizionit të 5-të komunist në Gostivar në vitin 1945 dhe njoftimi për vdekjen e shqiptarit të Kosovës Forca të Divizionit të 5-të komunist në Gostivar në vitin 1945 dhe njoftimi për vdekjen e shqiptarit të Kosovës

Nga Kastriot Dervishi

Në territoret shqiptare në Jugosllavi nuk kishte prani ushtarake gjermane në kohën kur divizionet komuniste shkuan nga Shqipëria atje. Qëllimi i tyre ishte nënshtrimi i shqiptarëve dhe dorëzimi i pushtetit jugosllavëve. Gjatë qëndrimit atje, divizionet në fjalë rekrutonin me forcë aty ku shkonin. Këto rekrutime në nëntor 1945 e çuan forcën e Divizionit të 5-të komunist në 2902 trupa. Nga ky proces i dhunshëm, shumë shqiptarë nga Kosova kryesisht, filluan të largohen. Një sërë procesesh u zhvilluan kundër tyre, një pjesë edhe me vdekje.

Njëri prej tyre, Isuf Halimi (mbiemri nuk dihet pasi “Halimi” është atësia e tij), 27 vjeç nga Dravari i Nënprefekturës së Vuçiternës, me vendimin nr.19, datë 9.7.1945 të Gjykatës Ushtarake të Divizionit të 5-të me kryetar Riza Dacin e prokuror Riza Taushanin, në bazë të neneve 15, 17, 18 të ligjit nr.41, datë 14.1.1945 “Mbi organizimin e funksionimin e gjykatave ushtarake”, u deklarua fajtor dhe u dënua me vdekje. U la në fuqi me vendimin nr.260, datë 6.10.1945 të Gjykatës së Lartë Ushtarake. Pavarësisht kësaj, vendimi nuk mund të ekzekutohej sepse i dënuari kishte vdekur. Komanda e Divizionit të 5 me qëndrim në Gostivar, njoftonte më 18.8.1945 Gjykatën e Lartë Ushtarake, se i dënuari kishte vdekur më 12.7.1945. Pra në Tiranë ishte lënë në fuqi dënimi me vdekje i një të vdekuri. 

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Hyjnë ilegalisht, kapen 2 shqiptarë në aeroportin e Berlinit

Aktualitet

Hyjnë ilegalisht, kapen 2 shqiptarë në aeroportin e Berlinit

Dy shqiptarë janë ndaluar në aeroportin e Berlinit në Gjermani pasi nuk kishin leje qëndrimi në këtë shtet, ndërsa bashkë me to janë arrestuar edhe një turk dhe një shtetas...

Meri paralajmëron: Dashuria dhe paratë, kjo shenjë horoskopi do marrë një lajm të mirë këtë javë

Aktualitet

Meri paralajmëron: Dashuria dhe paratë, kjo shenjë horoskopi do marrë një lajm të mirë këtë javë

Mërkuri është lidhur pozitivisht me Neptunin, por nga ana tjetër ndodhet në një katërkëndësh pak të vështirë me Jupiterin. Do kemi sukses ne pune dhe ne krijimtari. Do ishte mire te...

Ndalimi i prokurorit/ Denoncimi i prindërve të vajzës që u mor peng: I dhamë 1 mln Takut

Aktualitet

Ndalimi i prokurorit/ Denoncimi i prindërve të vajzës që u mor peng: I dhamë 1 mln Takut

Skënder Dalipi denoncoi publikisht në korrik të vitit të kaluar prokurorin Spartak Çoçoli. Ai deklaroi se i kishte dhënë 1 milion lekë të vjetra prokurorit që të ndikonte në favor të...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!