Skënder Hallko nga Vlora, 32 vjet e gjysmë burgim për dy arratisje

Tuesday, 30 October 2018 17:22

Nga Kastriot Dervishi

Në librin e zi të komunizmit Skënder Hallko, lindur në Vranisht të Vlorës në vitin 1920, është “regjistruar” me 32 vjet, 7 muaj dhe 9 ditë. Të dy dënimet janë për tentativë arratisje. Hyri në burg në moshën 29 vjeçare dhe doli prej andej 62 vjeç. Një jetë e shkuar kot.

-Periudha e vuajtjes së burgimit:

1949-1964: 14 vjet 7 muaj 9 ditë

1964-1982: 18 vjet

-Mosha në fillim të dënimit: 29 vjeç

-Mosha në mbarim të dënimit: 62 vjeç

Dënimi i parë

U arrestua më 27.8.1949 në tentativë arratisje në fshatin Kolonjë të Gjirokastrës, ai u bë pjesë e një procesi, te i cili përziheshin edhe ngjarje të kaluara nga lufta. Me vendimin nr.90, datë 4.6.1950, Gjykata Ushtarake e Gjirokastrës në bazë të ligjit nr.372, gjykata e dënoi me 15 vjet burgim e konfiskimin e pasurisë. Dënime me 8-15 vjet morën edhe të dënuarit e tjerë . Pas shumë vitesh burgim nëpër burgje e kampe, u lirua më 9.4.1964. 

Dënimi i dytë

Pas lirimit nga burgu është dërguar në fshatin e tij në Vranisht. Duke mos patur asnjë shpresë tjetër për të jetuar, vetë, katër muaj pas daljes nga burgu, përpiqet për t’u arratisur përsëri. Mirëpo më 15.8.1964, ora 6.00 diktohet në Postën Kufitare të Radatit në Gjirokastër dhe ndalohet. Gjykata Qarkut të Vlorës me vendimin nr.44, datë 2.11.1964 e deklaroi fajtor dhe në bazë të nenit 64-10 të Kodit Penal e dënoi me 18 vjet burgim, të cilat i pandehuri i vuajti të plota. U lirua nga burgu më 15.8.1982.

=========k

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

LAJM I FUNDIT/ Kërkohet dorëheqja e deputetit të PS, fyeu fëmijët autikë

Aktualitet

LAJM I FUNDIT/ Kërkohet dorëheqja e deputetit të PS, fyeu fëmijët autikë

Ndaj gjuhës fyese të deputetit socialist Alket Hyseni kundrejt autikëve ka reaguar edhe drejtuesja e fondacionit “Down Syndrome Albania” Emanuela Pepkola Zaimi e cila ka kërkuar dorëheqjen. “Alket Hyseni jepni dorëheqjen”...

5 vjet pa Sokol Olldashin, Basha status të veçantë

Politikë

5 vjet pa Sokol Olldashin, Basha status të veçantë

Kryetari i PD-së Lulzim Basha ka përkujtuar ish-ministrin dhe deputetin demokrat Sokoll Olldashi në 5-vjetorin e ndarjes së tij nga jeta. kryetari i PD-së Lulzim Basha, e kujton përmes një mesazhi...

Moti i keq/ Ja qytetet që rrezikojnë nesër nga përmbytjet

Aktualitet

Moti i keq/ Ja qytetet që rrezikojnë nesër nga përmbytjet

Ndërsa verilindja dhe juglindja u përball me një situatë të pazakontë të reshjeve të borës, tashmë është jugu dhe jugperëndimi që mund të përballen me motin e keq. Për ditën...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!