Nexhmije Xhuglini u pushua si mësuese në vitin 1944

E Enjte, 11 October 2018 21:42

Nga Kastriot Dervishi

Me dokumentin e Prefekturës së Tiranës dhe të anëtarësisë në Partinë Fashiste më 10.11.1941 është paraqitur në Ministrinë e Arsimit ku ka marrë emërimin. Kësisoj më 20.12.1941, pasi dokumentet kanë qenë në rregull, Nexhmije Xhuglini është emëruar mësuese në Tiranë nga zëvendësisht ministri i Arsimit, Dhimitër Beratit, bashkë me 113 persona të tjerë. Pagën e fundit si mësuese e ka marrë më 1.11.1942, pavarësisht se ishte e arratisur tashmë si komuniste.

Nexhmije Xhuglini është pushuar nga puna, vetëm pas vdekjes së Fuat Dibrës, me dekret të Këshillit të Naltë të datës 27.3.1944 me firmat e Mehdi Frashërit dhe Patër Anton Harapit. Kjo shihet në komunikimin që ministri i Arsimit, Koço Muka, ka me organet e varësisë.

Modifikuar më E Enjte, 11 October 2018 21:44

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Haradinaj: Nuk ka ekstradim të Babales pa kaluar të gjitha etapat ligjore

Aktualitet

Haradinaj: Nuk ka ekstradim të Babales pa kaluar të gjitha etapat ligjore

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj është pyetur gjatë vizitës së tij në Tiranë për mundësinë e ekstradimit nga Kosova të Albert Veliut i njohur si Babalja, i cili shfaqet në...

96 orë pasi nisi punën, Tirana zyrtarizon Ardian Memën

Sport

96 orë pasi nisi punën, Tirana zyrtarizon Ardian Memën

Të premten e kaluar, më datë 12 tetor, Ardian Mema prishi kontratën me Flamurtarin, ku ishte në rolin e zëvendës-trajnerit dhe nisi menjëherë punën te Tirana e tij. Skuadra ku...

Tre akuza, gangsteri Arda Turan mund të kalbet në burg

Sport

Tre akuza, gangsteri Arda Turan mund të kalbet në burg

Arda Turan, një futbollist i nivelit botëror që shumë shpejt mund të kthehet në një të burgosur të nivelit botëror. Mesfushori i huazuar nga Barcelona te Bashakshehiri në Turqi është në...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!