Nexhmije Xhuglini u pushua si mësuese në vitin 1944

E Enjte, 11 October 2018 21:42

Nga Kastriot Dervishi

Me dokumentin e Prefekturës së Tiranës dhe të anëtarësisë në Partinë Fashiste më 10.11.1941 është paraqitur në Ministrinë e Arsimit ku ka marrë emërimin. Kësisoj më 20.12.1941, pasi dokumentet kanë qenë në rregull, Nexhmije Xhuglini është emëruar mësuese në Tiranë nga zëvendësisht ministri i Arsimit, Dhimitër Beratit, bashkë me 113 persona të tjerë. Pagën e fundit si mësuese e ka marrë më 1.11.1942, pavarësisht se ishte e arratisur tashmë si komuniste.

Nexhmije Xhuglini është pushuar nga puna, vetëm pas vdekjes së Fuat Dibrës, me dekret të Këshillit të Naltë të datës 27.3.1944 me firmat e Mehdi Frashërit dhe Patër Anton Harapit. Kjo shihet në komunikimin që ministri i Arsimit, Koço Muka, ka me organet e varësisë.

Modifikuar më E Enjte, 11 October 2018 21:44

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Zjarr në kopshtin e fëmijëve, mensa përfshihet nga flakët

Aktualitet

Zjarr në kopshtin e fëmijëve, mensa përfshihet nga flakët

Panik ne nje kopesh femijesh ne Lezhe. Zjarri qe perfshiu konviktin e shkollës “Kolin Gjoka” në Lezhë ka krijuar frikë dhe panik pasi në këto ambiente janë dhe fëmijët e...

Nxënësit e shkollës "At Gjon Karma" bojkotojnë mësimin

Aktualitet

Nxënësit e shkollës "At Gjon Karma" bojkotojnë mësimin

Nxënësit e Shkollës së Mesme "At Gjon Karma" në Gur të Zi në Shkodër sot kanë bojkotuar orën e parë të mësimit. Shkak për bojkotimin e mësimit është bërë mungesave e...

Zbulohet varri antik në Egjipt

Globi

Zbulohet varri antik në Egjipt

Arkeologët egjiptianë kanë zbuluar një varr antik më shumë se 4,400-vjeçar në kompleksin e piramidave të Sakaras. Varri privat, rreth 10 metra i gjatë dhe 3 metra i lartë, mendohet se...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!