1947/Me dhe pa Stalinin

Diel, 07 October 2018 12:06
Fotoja origjinale e vitit 1947 dhe manipulimi i saj në vitin 1979 Fotoja origjinale e vitit 1947 dhe manipulimi i saj në vitin 1979

Nga Kastriot Dervishi

Në vitin 1947 diktatori i Shqipërisë zhvilloi vizitën e parë në Bashkimin Sovjetik ku takoi babanë e tij shpirtëror Stalinin. Fotot e vetme zyrtare të këtij takimi janë atë të zhvilluara gjatë një parade fizkulture në Moskë. Sovjetikët nuk lejuan foto të tjera të takimit zyrtar. Arsyet nuk dihen, por as në filmat e kronikat e kohës nuk ekziston ndonjë pamje duke shtrënguar duart e diktatorit të madh sovjetik me diktatorin e vogël të Shqipërisë. Vite më vonë, pikërisht në 1979-n, Shqipëria festoi 100 vjetorin e lindjes së Stalinit, duke dëshmuar më shumë se kurrë stalinizmin e saj. Në këtë kuadër, Enver Hoxha nxori librin e tij “Me Stalinin”. Nga mungesa e fotove intime, apo nga prania në to edhe të të tjerëve si p.sh. Koçi Xoxe, si kopertinë e librit u zgjodh kjo foto e stadiumit. Diktatori sovjetik kushedi çfarë sheh në largësi. Ky i joni e sheh nga larg, por gjithsesi nuk është aq afër sa e manipulon foton në vitin 1979.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Aksident me vdekje në Shkodër

Aktualitet

Aksident me vdekje në Shkodër

Një aksident me vdekje ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Kryebushat, në aksin që lidh qytetin e Shkodrës me Bushatin. Viktimë e këtij aksidenti mësohet se ka qenë një grua, Shpresa...

Foto me kryq në ballë të universitetit, kush janë 10 pedagogët e Politeknikut që studentët kërkojnë vetting

Aktualitet

Foto me kryq në ballë të universitetit, kush janë 10 pedagogët e Politeknikut që studentët kërkojnë vetting

Ndërsa ka nisur marshimi i studentëve dhe i gjimnazistëve të Tiranës drejt Ministrisë së Arsimit, sot në ditën e shtatë të protestës, e cila do të jetë edhe më kulminantja...

Të burgosurit grek xhirojnë dhunën ndaj shqiptarit të dyshuar për vrasjen e studentes greke

Aktualitet

Të burgosurit grek xhirojnë dhunën ndaj shqiptarit të dyshuar për vrasjen e studentes greke

19-vjeçari shqiptar, Aleksandër Luca, që dyshohet se ka vrarë  studenten Eleni Topaludhi në Rodos ka rënë viktimë e rrahjes brenda burgut të Avlonës. Të burgosurit fillimisht filluan një sulm verbal me...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!