1990/Sigurimi dhe sekretarët e parë në verifikimin e agjitacionit e propagandës

Premte, 05 October 2018 18:35

Nga Kastriot Dervishi

Pas modifikimit të nenit 55 rreth agjitacionin e propagandës nga Kodi Penal, në vitin 1990 organet e punëve të brendshme, me porosi të Partisë së Punës, dhanë dy udhëzime rreth trajtimit të agjitacionit e propagandës në muajt korrik e nëntor të atij viti. Agjitacioni e shpifja trajtohej njëlloj. Spikat fakti se në prag të pranimit të pluralizmit, vëmendja e organeve të Sigurimit do përqendrohej edhe te të dhënat për formimin e partive.

Udhëzimi “Për ndjekjen e parandalimin e agjitacionit e propagandës armiqësore dhe shpifjes e fyerjes kundër organeve më të larta të partisë e të shtetit”. Udhëzimi dilte në zbatim të platformës së punës operative të organeve të punëve të brendshme dhe orientimeve të PPSH-së, sipas së cilave organet e Sigurimit ndiqnin “agjitacionin e propagandën armiqësore dhe komente, parulla, thirrje e veprime me përmbajtje antishtetërore, antisocialiste e antiparti, të cilat paraqesin interes për të njohur situatën dhe informuar partinë”. Të dhënat i nënshtroheshin një “gjykimi të gjithanshëm politik e operativ” e pas diferencimit, vendoset për rrugët e verifikimit e ndjekjes. Hynin te kategoria e verifikimit:

-Komente, parulla, nxitje, shpifje, veprime e kërkesa për përmbysjen e rendit shtetëror, nga persona të veçantë apo grup personash.

-Të dhëna për pluripartizëm kur personat kalojnë në mendime e veprime konkrete për krijim partish me platformë ose strukturë organizative.

-Nxitësit, organizatorët dhe pjesëmarrësit në grumbullime e manifestime të paligjshme.

-Të dhënat që merren për shpifje kundër Enver Hoxhës, Ramiz Alisë, Adil Çarçanit.

Të gjitha veprimet ndërmerreshin në këshillin me sekretarin e parë të rrethit. Udhëzimet e fshehta tregonin formalitetin e zbutjeve në Kodin Penal, gjithçka do vijonte si më parë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Aksident me vdekje në Shkodër

Aktualitet

Aksident me vdekje në Shkodër

Një aksident me vdekje ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Kryebushat, në aksin që lidh qytetin e Shkodrës me Bushatin. Viktimë e këtij aksidenti mësohet se ka qenë një grua, Shpresa...

Foto me kryq në ballë të universitetit, kush janë 10 pedagogët e Politeknikut që studentët kërkojnë vetting

Aktualitet

Foto me kryq në ballë të universitetit, kush janë 10 pedagogët e Politeknikut që studentët kërkojnë vetting

Ndërsa ka nisur marshimi i studentëve dhe i gjimnazistëve të Tiranës drejt Ministrisë së Arsimit, sot në ditën e shtatë të protestës, e cila do të jetë edhe më kulminantja...

Të burgosurit grek xhirojnë dhunën ndaj shqiptarit të dyshuar për vrasjen e studentes greke

Aktualitet

Të burgosurit grek xhirojnë dhunën ndaj shqiptarit të dyshuar për vrasjen e studentes greke

19-vjeçari shqiptar, Aleksandër Luca, që dyshohet se ka vrarë  studenten Eleni Topaludhi në Rodos ka rënë viktimë e rrahjes brenda burgut të Avlonës. Të burgosurit fillimisht filluan një sulm verbal me...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!