1949/Vdekja e kryetarit të qeverisë antikomuniste në mërgim, Mit’hat Frashëri

E mërkurë, 03 October 2018 18:41

Nga Kastriot Dervishi

Më 3 tetor 1949 vdiq në një hotel të Nju – Jorkut, në një rrethanë që ka mbetur gjithnjë e dyshimtë, Mit’hat Frashëri. Në qarqet e emigracionit politik shqiptar (Itali), vdekja e tij u njoftua nëpërmjet kësaj flete bashkëlidhur e cila u lexua nga Halim Begeja. Mit’hat Frashëri, i karakterizuar nga thjeshtësia personale, albanolog, ministër, përfaqësues i Shqipërisë në Lidhjen e Kombeve, kryetar i Ballit Kombëtar dhe së fundi kryetar i Komitetit Shqipëria e Lirë (qeveria antikomuniste në mërgim), përmendet në këtë fletë për thëniet e tij se komunizmi ishte mashtrim rus, antidemokratik e antinjerëzor, si dhe për aleancën anglo-amerikane.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Aksident me vdekje në Shkodër

Aktualitet

Aksident me vdekje në Shkodër

Një aksident me vdekje ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Kryebushat, në aksin që lidh qytetin e Shkodrës me Bushatin. Viktimë e këtij aksidenti mësohet se ka qenë një grua, Shpresa...

Foto me kryq në ballë të universitetit, kush janë 10 pedagogët e Politeknikut që studentët kërkojnë vetting

Aktualitet

Foto me kryq në ballë të universitetit, kush janë 10 pedagogët e Politeknikut që studentët kërkojnë vetting

Ndërsa ka nisur marshimi i studentëve dhe i gjimnazistëve të Tiranës drejt Ministrisë së Arsimit, sot në ditën e shtatë të protestës, e cila do të jetë edhe më kulminantja...

Të burgosurit grek xhirojnë dhunën ndaj shqiptarit të dyshuar për vrasjen e studentes greke

Aktualitet

Të burgosurit grek xhirojnë dhunën ndaj shqiptarit të dyshuar për vrasjen e studentes greke

19-vjeçari shqiptar, Aleksandër Luca, që dyshohet se ka vrarë  studenten Eleni Topaludhi në Rodos ka rënë viktimë e rrahjes brenda burgut të Avlonës. Të burgosurit fillimisht filluan një sulm verbal me...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!