Vitin e kaluar u përfol se kompania Apple do të sillte një produkt të ri për të gjithë përdoruesit e…
Google bëri me dije se versionet klasike të “Hangouts” për përdoruesit me pagesë të G Suite do të fillojnë të…
Të udhëhequr nga emrat si PUGB, GTA V dhe Red Dead Redemption 2, tregu i video-lojërave premium ka fituar 17.9…
Kanë kaluar më shumë se 15 vite që kur Concorde fluturoi me shpejtësi më të madhe se vetë shpejtësia e…
Qeveria gjermane po konsideron ndalimin e Huawei nga aksesi për 5G duke thënë se shqetësimet e sigurisë janë të një…
Tesla tha se do të shkurtojë mijëra vende pune për të frenuar shpenzimet pasi ka në plan të rritë prodhimin…
Apple po planifikon të lançojë tre modele të reja të iPhone këtë vit, duke përfshirë edhe një me ekran LCD,…
Nga automjetet e karburantit me hidrogjen deri tek transporti hyperloop dhe makinat me kabull, një sërë teknologjish dhe idesh po…
Prodhuesi i makinave luksoze gjermane, Mercedes-Benz, tha se do të ofrojë zbritje për makinat e importuara në Kinë nga Shtetet…
Prodhuesi gjerman i veturave, Mercedes, ka konfirmuar se premiera botërore e gjeneratës së dytë së Mercedes CLA do të mbahet…
Robotë rusë akuzohen për shkallëzimin e protestës së „jelekëve të verdhë“ në Francë. Në një kohë që qeveria i verifikon…
Dy kompanitë më të mëdha të teknologjisë kanë fshirë të gjithë vlerën e shtuar për këtë vit në mbylljen e…

Lajmet e fundit

100- vjetori/Ismail Qemali në letërsi dhe artet shqiptare

Kulturë

100- vjetori/Ismail Qemali në letërsi dhe artet shqiptare

Me rastin e 100-vjetorit te vdekjes se Ismail Qemalit, po botojme nje sere veprash artistike ku trajtohet figura madheshtore e plakut te Vlores qe shpalli Pavaresine dhe ngriti Falmutrin me...

“Lufta është paqe. Liria është skllavëri. Injoranca është fuqi”!

Kulturë

“Lufta është paqe. Liria është skllavëri. Injoranca është fuqi”!

Megjithëse George Orwell ka shkruar vetëm gjashtë romane, vepra e tij i ka dhënë një vend të merituar në majë të listave të shkrimtarëve më të mirë. Ndikimi i tij...

Rrugëtimi 100 vjeçar pas vdekjes, i Ismail Qemalit

Kulturë

Rrugëtimi 100 vjeçar pas vdekjes, i Ismail Qemalit

Në përkujtim të 100-vjetorit të vdekjes së Ismail Qemalit, Muzeu Historik Kombëtar do të organizojë një tryezë shkencore dhe do të hapë ekspozitën me titull “Rrugëtim – Ismail Qemali ndër...

Sondazh

Nothing found!