Presidenti Thaçi: Në qershor marrim liberalizimin e vizave

Premte, 18 May 2018 16:34

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka folur para mediave pas përfundimit të Samitit të Sofjes mes BE-së dhe vendeve të Ballkanit Perëndimor. Ai pjesëmarrjen e Kosovës në këtë Samit e ka quajtur historike, pasi, sipas tij, kjo ka qenë hera e parë që Kosova merr pjesë në një samit të tillë e barabartë me të gjitha vendet e rajonit.

Thaçi ka thënë se Kosova në këtë samit është përfaqësuar dinjitetshëm. “Ne kemi arritur të marrin hapin shpejt, të zhvillojmë demokracinë dhe të zëmë hapin me vendet tjera”, është shprehur Thaçi. Ai duke folur për deklaratën që ka dalë nga Samiti i Sofjes, ka thënë se pika dy e kësaj deklarate është më e rëndësishmja, ku konfirmohet mbështetja e BE-së për Ballkanin Perëndimor.

Thaçi ka thënë se presin që në mesin e qershorit të marrin rekomandimin për vizat.

Video

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

SHBA konfirmon mbështetjen për ushtrinë

Bota Shqiptare

SHBA konfirmon mbështetjen për ushtrinë

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka lëshuar një deklaratë pas votimit të ligjeve që i paraprijnë shndërrimit të FSK-së në ushtri. Deklarata e plotë Shtetet e Bashkuara të Amerikës ripohojnë...

Tension te protesta, studentët nuk pranojnë ushtarin e Veliajt, ja si e përzunë

Politikë

Tension te protesta, studentët nuk pranojnë ushtarin e Veliajt, ja si e përzunë

Ka pasur momente tensioni në protestën e studentëve që po zhvillohet përpara kryeministrisë. Disa prej të rinjve kanë dashur që të largojnë prej aty studentin dhe aktivistin e Lëvizjes për Universitetin...

VIDEO/ Korçë, studentët braktisin takimin më rektorin: Është si Rama

Politikë

VIDEO/ Korçë, studentët braktisin takimin më rektorin: Është si Rama

Protesta e studentëve në të gjithë Shqipërinë ka vijuar edhe gjatë ditës së sotme. Ndërkohë Studentët e Universitetit të Korçës kanë braktisur një mbledhje të Senatit. Nervozimi erdhi pas fjalimit të...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!