AMBASADORI AMERIKAN, DELAWIE: SHBA, GJITHNJË NË KRAH TË KOSOVËS

E Enjte, 05 Prill 2018 12:49

Ambasadori amerikan, Greg Delawie ka marrë pjesë në konferencën “Skenarët e ‘Finales së Madhe’ ndërmjet Kosovës dhe Serbisë”, të organizuar nga RIDEA dhe mbështetur nga Ambasada e Norvegjisë.

Ambasadori Delawie ka thënë se dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë me të vërtetë ka sjell përfitime të njëmendta për Kosovën, rporton RTKlive.

“Kohëve të fundit një dëshmi e tillë  është mbledhja e të hyrave doganore në veri, kemi pasur përfitime të dukshme gjatë viteve të fundit dhe kjo mund të vazhdojë edhe më shumë” , tha ai. Sipas tij, nuk ka alternativë  tjetër përveç bisedimeve, negociatave si dhe kompromisit.

“Më vjen mirë që pashë lajmërimin e mbrëmshëm për themelimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe. Mendoj se ky është një hap i rëndësishëm nga ana kosovare për përmbushjen e të gjitha obligimeve të marra. Një faktor tjetër që është shprehur kohëve të fundit ka të bëjë me strategjinë për gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor, e që kanë dhënë me të vërtetë stimulim si për Kosovën, ashtu edhe për Serbinë,  për të shkuar drejtë normalizimit që kemi folur për vite”, tha ai .

Delawie tha se Shtetet e Bashkuara të Amerikës mbështesin aspiratat e Kosovës dhe të Serbisë për t’ju bashkuar  Europës. “Mbështesim aspiratat e tyre dhe mendoj që viti 2018 është viti kur këto dy vende duhet  të bëjnë përparim në dialog për aspiratat e tyre”,tha Delawie.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

George Clooney drejt divorcit? Bashkëshortja e tij ka marrë fëmijët dhe është larguar

Show-biz

George Clooney drejt divorcit? Bashkëshortja e tij ka marrë fëmijët dhe është larguar

Martesa e tyre katërvjeçare konsiderohet të jetë një nga më të qëndrushmet në showbiz. Por dje, raportet e bujshme pohuan se George dhe Amal Clooney janë në shkëmbinj. Martesa e tyre...

'Karteli kriminal i stomatologëve’

Aktualitet

'Karteli kriminal i stomatologëve’

Prej fillimit të 2019-s, klinikat dentare në vend janë të detyruara që të bazohen në listën e re me çmimet dysheme për shërbimet bazë që ofrojnë. Për një mbushje dhëmbi...

Paskemi dasmë: Martohen Fero dhe Arbenita Ismajli

Show-biz

Paskemi dasmë: Martohen Fero dhe Arbenita Ismajli

Disa javë më parë, reperi Fero dhe modelja Arbenita Ismajli u bënë kryefjala e mediave dhe çifti më i komentuar në rrjete sociale. Dedikimet e ëmbla për njëri-tjetrin e më...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!