Sërish telashe për familjen shqiptare Sallaku në Itali

Premte, 11 Janar 2019 20:20

Duket se problemet me drejtësinë të familjes shqiptare Sallaku në Itali nuk kanë të sosur. Disa pjesëtarë të saj, janë arrestuar sërish nga policia.

Policia vendase ka zbatuar një urdhër për masa arresti ndaj 7 anëtarëve të familjes shqiptare që jeton në Sale Marasino (Brescia). Ndaj 5 prej të cilëve është rivendosur masa e sigurisë arrest me burg, ndërsa dy gra janë vendosur nën arrest shtëpiak.

Arrestimi i tyre erdhi pas gjetjes së armëve të zjarrit dhe municioneve të fshehura në një vilë luksoze në brigjet e liqenit Iseo.

Urdhri kufizues lëshuar nga gjykatësi hetues i Gjykatës së Brescias, buron nga arrestet e ekzekutuara më 5 nëntor 2018, kur si rezultat i një kërkimi të kryer në vilën luksoze të Sale Marasino, policia gjeti një çantë me tre armë të ndryshme dhe municione të fshehura në garazh.

Nga aksioni më herët, mbetën në burg Taulant dhe Saimir Sallaku, të akuzuar si pjesë të një bande kriminale, i përbërë nga qytetarë shqiptarë dhe italianë, të akuzuar për shitjen e sasive të mëdha të drogës.

Në vendimin e gjykatësit, thuhej se në krye të bandës ishte Saimir Sallaku, i arrestuar më 18 tetor 2018, i cili u ndalua në zonën industriale të Piancamuno menjëherë pas shitjes së 1 kg kokainë në favor të dy blerësve lokalë italianë.

Me gjithë arrestimet, policia nuk ndali hetimet për armët e gjetura atëherë, ku për praninë e tyre u tha se kishte dijeni vetëm Saimir Sallaku.

Në bazë të këtyre hetimeve, u lëshua urdhri i ri për masat parandaluese, me të cilat arrestimi shtëpiak u rivendos gjithashtu për dy gratë e familjes.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Hyjnë ilegalisht, kapen 2 shqiptarë në aeroportin e Berlinit

Aktualitet

Hyjnë ilegalisht, kapen 2 shqiptarë në aeroportin e Berlinit

Dy shqiptarë janë ndaluar në aeroportin e Berlinit në Gjermani pasi nuk kishin leje qëndrimi në këtë shtet, ndërsa bashkë me to janë arrestuar edhe një turk dhe një shtetas...

Meri paralajmëron: Dashuria dhe paratë, kjo shenjë horoskopi do marrë një lajm të mirë këtë javë

Aktualitet

Meri paralajmëron: Dashuria dhe paratë, kjo shenjë horoskopi do marrë një lajm të mirë këtë javë

Mërkuri është lidhur pozitivisht me Neptunin, por nga ana tjetër ndodhet në një katërkëndësh pak të vështirë me Jupiterin. Do kemi sukses ne pune dhe ne krijimtari. Do ishte mire te...

Ndalimi i prokurorit/ Denoncimi i prindërve të vajzës që u mor peng: I dhamë 1 mln Takut

Aktualitet

Ndalimi i prokurorit/ Denoncimi i prindërve të vajzës që u mor peng: I dhamë 1 mln Takut

Skënder Dalipi denoncoi publikisht në korrik të vitit të kaluar prokurorin Spartak Çoçoli. Ai deklaroi se i kishte dhënë 1 milion lekë të vjetra prokurorit që të ndikonte në favor të...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!