Takimi me Mogherinin, flasin përfaqësuesit e Kosovës

Tuesday, 08 Janar 2019 12:39

Sot është zhvilluar një takim i përfaqësueses së lartë të BE, Federica Mogherini së bashku me delegacionin e Kosovës. Mësohet se takimi zgjati më shumë se 1 orë, ku menjëherë pas saj, dy përfaqësuesit e Kosovës, Fatmir Limaj dhe Shpend Ahmeti dhanë një deklaratë për media.

Ata theksuan se në takim u prezantua roli i delegacionit. Ahmeti tha se Kosova është e gatshme të zhvillojë dialogun me Serbinë.

“Mogherini ka thënë që me normalizim nënkupton mbylljen e secilës çështje të hapur, përfshirë edhe njohjen. Sipas saj, BE përkrah secilën marrëveshje që përfaqëson vlerat e Bashkimit Evropian”, tha Ahmeti.

Ndërkohë, Limaj theksoi se në takim u fol edhe për taksën me Serbinë. Kreu i PSD tha se në bisedime me Mogherinin u shpreh qëndrimi për mosheqjen e kësaj takse.

Ekipi i dialogut përbëhet nga Blerim Shala, Avni Arifi, Shpend Ahmeti, Fatmir Limaj, Behgjet Pacolli, Enver Hoxhaj, Mahir Jagcilar, Dardan Gashi, Visar Ymeri dhe Dukagjin Gorani.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Meri paralajmëron: Dashuria dhe paratë, kjo shenjë horoskopi do marrë një lajm të mirë këtë javë

Aktualitet

Meri paralajmëron: Dashuria dhe paratë, kjo shenjë horoskopi do marrë një lajm të mirë këtë javë

Mërkuri është lidhur pozitivisht me Neptunin, por nga ana tjetër ndodhet në një katërkëndësh pak të vështirë me Jupiterin. Do kemi sukses ne pune dhe ne krijimtari. Do ishte mire te...

Ndalimi i prokurorit/ Denoncimi i prindërve të vajzës që u mor peng: I dhamë 1 mln Takut

Aktualitet

Ndalimi i prokurorit/ Denoncimi i prindërve të vajzës që u mor peng: I dhamë 1 mln Takut

Skënder Dalipi denoncoi publikisht në korrik të vitit të kaluar prokurorin Spartak Çoçoli. Ai deklaroi se i kishte dhënë 1 milion lekë të vjetra prokurorit që të ndikonte në favor të...

Mësoni në sa vende mund të lëvizni pa vizë me pasaportën shqiptare (FOTO)

Aktualitet

Mësoni në sa vende mund të lëvizni pa vizë me pasaportën shqiptare (FOTO)

Sipas renditjes së Indeksit të Pasaportave Henley për 2019, Shqipëria renditet në vendin e 50-të të vendeve, pasaportat e të cilëve e bëjnë më të lehtë udhëtimin. Me një pasaportë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!