Stoltenberg: Transformimi i FSK në ushtri hap në kohë të gabuar

E mërkurë, 05 December 2018 17:00

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, gjenerali Jens Stoltenberg deklaroi në Bruksel, se transformimi i FSK-së në ushtri është në kundërshtim me këshillat e shumë aleatëve nga NATO.

Në një konferencë shtypi në Bruksel (05.12)në kuadër të takimit të ministrave të jashtëm të vendeve të aleancës, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, gjenerali Jens Stoltenberg u prononcua edhe lidhur me nismën në Kosovë për transformimin e FSK në ushtri. Stoltenberg theksoi, se: "Ne diskutuam për veprimet e Kosovës për të ecur përpara me transformimin e Forcave Kosovare të Sigurisë në ushtri. Një hap i tillë është në kohë të gabuar. Kjo është në kundërshtim me këshillat e shumë aleatëve nga NATO. Dhe kjo mund të ketë pasoja serioze për të ardhmen e integrimeve euro-atlantike të Kosovës”.
Tre ligjet që e mundësojnë transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK) në ushtri, por pa iu ndryshuar emri, përfundimisht pritet të marrin dritën jeshile nga parlamenti i Kosovës në seancën më 14 dhjeto. Ligjet përkatëse duhet të nënshkruhen më pas nga presidenti. Që nga nisma e hapur e udhëheqësve të institucioneve të Kosovës që FSK-në ta shndërrojnë në ushtri, më shumë se 70 pjesëtarë të komunitetit serb që kanë qenë pjesë e Forcës së Sigurisë së Kosovës, e kanë braktisur këtë trupë, siç thuhet "për shkak të presioneve të shumta të raportuara ndaj tyre”. Sidoqoftë, transformimi i FSK-së në ushtri të mirëfilltë edhe pas miratimit të ligjeve në kuvend, sipas ekspertëve, mund të zgjasë të paktën 10 vjet, derisa kjo trupë të arrijë kapacitetet e plota dhe të njihet nga të gjitha vendet që e kanë njohur pavarësinë e Kosovës.

Modifikuar më E mërkurë, 05 December 2018 17:03

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Berisha: Përroi psiqik i Ramës nuk e lejon të ketë arsyetim të drejtë

Politikë

Berisha: Përroi psiqik i Ramës nuk e lejon të ketë arsyetim të drejtë

I pyetur për deklaratën e Ramës ditën e sotme në parlament ku u shpreh: “Protesta i dha një shuplakë qeverisë, një grusht opozitës dhe një dritë shprese shoqërisë”, ish-kryeministri Sali...

Vrau 3 persona në Strasburg, policia ekzekuton pas 48 orësh autorin

Globi

Vrau 3 persona në Strasburg, policia ekzekuton pas 48 orësh autorin

Policia franceze ka qëlluar për vdekje autorin e dyshuar të sulmit të së martës në Strasburg, ku 3 persona u vranë dhe disa të tjerë u plagosën. Viktima është 29-vjeçari Cerif...

Tupja: Situata e vendit tatëpjetë, kërkesat e studenteve përpjetë

Aktualitet

Tupja: Situata e vendit tatëpjetë, kërkesat e studenteve përpjetë

Profesori i njohur Edmond Tupja i ftuar në "360 Gradë" në Ora News, duke komentuar për protestën e studentëve, tha se situata ku ndodhet vendi është në tatëpjetë. Tupja: Sipas një...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!