Kosova nesër në ditë zie në nder të ish-Presidentit

Tuesday, 04 December 2018 15:16

Shteti kosovar do të jetë nesër në ditë zie për nder të varrimit të ish-presidentit amerikan George Ë. H. Bush, që vdiq javën që shkoi.

Lajmin për shpalljen e ditës së zisë e bëri të ditur Presidenca e Kosovës, të cilët thanë se kjo bëhet për hir të respektit dhe vlerësimit të kontributit të ish-presidentit Bush për Kosovën.

Për këtë rast, presidenti Hashim Thaçi është nisur për në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, dhe pritet të marrë pjesë në ceremoninë e varrimit të ish-presidentit Bush.

Ndërkohë, dje ambasadori i ri amerikan në Kosovë, Philip Kosnnet, gjatë dorëzimit të letrave kredenciale ka vlerësuar lartë marrëdhënien e shtetit Amerikan dhe popullit të Kosovës, e cila marrëdhënie u bë shkas edhe për zinë e nesërme.

“Unë kam shërbyer 15 vite më parë në Kosovë, dhe më vjen mirë që më është dhënë rasti të shërbejë sërish në Kosovë. Amerika është këtu për ta përkrahur gjithmonë Kosovën. Mendoj se marrëdhëniet e Kosovës dhe SHBA janë marrëdhënie të cilat nuk mund të krahasohen me asnjë marrëdhënie tjetër në botë”, ka thënë dje Kosnett.

Ndryshe, herën e fundit kur Kosova mbajti ditë zie, ishte vdekja e veprimtarit Adem Demaçi, me ç’rast flamujt e shtetit të Kosovës u vendosen në gjysëm shtizë për tri ditë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Berisha: Përroi psiqik i Ramës nuk e lejon të ketë arsyetim të drejtë

Politikë

Berisha: Përroi psiqik i Ramës nuk e lejon të ketë arsyetim të drejtë

I pyetur për deklaratën e Ramës ditën e sotme në parlament ku u shpreh: “Protesta i dha një shuplakë qeverisë, një grusht opozitës dhe një dritë shprese shoqërisë”, ish-kryeministri Sali...

Vrau 3 persona në Strasburg, policia ekzekuton pas 48 orësh autorin

Globi

Vrau 3 persona në Strasburg, policia ekzekuton pas 48 orësh autorin

Policia franceze ka qëlluar për vdekje autorin e dyshuar të sulmit të së martës në Strasburg, ku 3 persona u vranë dhe disa të tjerë u plagosën. Viktima është 29-vjeçari Cerif...

Tupja: Situata e vendit tatëpjetë, kërkesat e studenteve përpjetë

Aktualitet

Tupja: Situata e vendit tatëpjetë, kërkesat e studenteve përpjetë

Profesori i njohur Edmond Tupja i ftuar në "360 Gradë" në Ora News, duke komentuar për protestën e studentëve, tha se situata ku ndodhet vendi është në tatëpjetë. Tupja: Sipas një...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!